| dani2012 a întrebat:

Ajutor! In ultimul timp ma gandesc foarte mult la o boala: Hepatita A. Totul a inceput in urma cu 3 saptamani cand o colega de a mea s-a sarutat cu un baiat infectat de acest virus care acum este in spital sa se trateze. Mentionez ca nu am stat in apropierea ei! Dar in schimb fata respectiva a stat mult in jurul altor colegi din clasa! Acum dupa 3 saptamani discuta cu foarte multi colegi din clasa si eu o evit pentru ca imi este foarte frica sa nu ma contaminez. Perioada de incubatie este intre 2-6 saptamani (in medie 4), adica atunci cand apar simptomele. Dar e o tulpina hepatica contagioasaa si asta ma dispera! sad Mentionez ca nimanui nu i-a aparut niciun simptom pana acum. Dar fata care s-a pupat cu acel baiat spune ca nu are nimic si REFUZA sa mearga la spital. sad Si i-am zis sa mearga dar nu vreaaa! Nu vrea! Nici macar nu e ingrijorata si EI nu-i pasa! sad Dar mie imi pasa pentru ca e vorba in primul rand de sanatatea MEA si a celorlalti din jur! Eu cred ca este extrem, dar extrem de grav ce se intampla. Boala se ia si daca inspiri aerul cam la o distanta de doi metri de persoana contaminata (sau posibil contaminata in acest caz ca nimeni nu stie daca ea a luat aceasta tulpina hepatica, dar dupa parerea mea sunt sanse foarte mari din moment ce s-a pupat cu un baiat infectat si care acum e la spital)? Se ia foarte usor virusul asta? Nici nu am indraznit sa ma apropii de ea sau de toate lucrurile ei! Ce sa fac ca sa nu ma contaminez si eu? Eu incerc sa o evit dar eu mai trec prin clasa si pe langa alti colegi care au stat prin jurul ei. Ce sa faaac? sad Ajutoor! Sunt disperat credeti-ma! CHIAR NU AM CHEF SA STAU PRIN SPITALE! MI-E SILA! Sper ca sunt singurul normal pentru ca toti ceilalti colegi rad de mine si pe seama bolii! sad Va rog sa-mi raspundeti cat mai multi posibil si sa ma ajutati! sad sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi urgent la medic. Nu te poate ajuta nimeni aici.

| KodrutZ a răspuns:

Mergi frumos la diriginte/medicul din scoala daca aveti asa ceva/director si fa o solicitare scrisa ca aia sa fie dusa la doctor intrucit bla bla.

| anonimg a răspuns (pentru KodrutZ):

Bun raspuns. Fata aceea trebuie sa mearga la control nu ca ar avea boala, ci trebuie sa se verifice sa nu o aiba. Aici e vorba si de bun simt, de respect fata de ceilalti colegi; dar se pare ca ea nu are. Dar in nici un caz nu te certa cu ea.
Iar daca scoala nu ia masuri, atunci fa o plangere pe site-ul ministerului educatiei.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca nu pot fi atit de inconstienti cei din scoala. Refuz sa cred asta. Probabil ca nu stiu ca respectiva era limba-n-plomba cu bolnavul.

| Dragos005 a răspuns:

Pune-te in fund si zi ca numai mergi la scoala daca fata aia nu merge la un medic!
Funda?