| kenNNzorFTW a întrebat:

AJUTOR TPU, De acum vreo 3-4 saptamani am o tuse urata provocata de o raceala, raceala a trecut dar tusea nu, am incercat cu 2 siropuri unu pe baza de plante si unu expectorant, acum maicamea vrea sa mergem la doctor, si mie mie teama deoarece eu fumam, si nu stiu ce sa zic. M-am lasat de fumat acum un an si ceva si au fost doar 5 tigati nu stiu ce sa zic, probabil e de la raceala aia de atunci sau poate de la tigari, puteti sa imi spuneti de la ce este? M-am lasat de fumat pe la inceputul verii trecute. Multumesc, apreciez orice raspuns, cei care vor sa faca misto sa nu comenteze.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| andreeaemilia a răspuns:

Sa nu ai ceva la plamani daca tusesti asa rau si nu trece. Nu-i de joaca, trebuie sa mergi la medic sa-ti faci o radiografie. Nu cred ca e de la tigari, ci o raceala netratata corespunzator care se poate agrava.

| doctoressa a răspuns:

Trebuie sa ajungi la medic. O tuse care persista o perioada atat de lunga poate fi semnul unei afectiuni severe (de exemplu, tuberculoza pulmonara).
http://www.i-medic.ro/boli/tuberculoza-pulmonara

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cel mai bine este să te vadă medicul, poate fi o răceală sau tratamentul nu este cel corespunzător afecțiunii.
Sănătate!
Pa, pa.

| kenNNzorFTW explică:

Multumesc tuturor, tusea se pare ca ma lasa, dar cred ca o sa trec si pe la un doctor, inca o data multumesc.