| Nume6 a întrebat:

Ajutor TPU. M-am constipat rau adica am mers la baie si a iesit doar o ţântă. Ce sa iau? Ajutati-ma help. Fundita

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| PornAddicted01 a răspuns:

Incearca sa te duci la farmacie si sa cumperi un laxativ. Desi e ciudat sa se duci si sa cumperi laxative de la farmacie te ajuta mai mult decat orice leac babesc iar pe viitor sa ai grija la alimentatie.

| aimullah123 a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te sperii
Iti recomand sa nu citesti pe net pentru ca o sa citesti numai prostii acolo. Gen tu scrii "Ce poti pati de la constipatie?" si gasesti tot felul de raspunsuri tampite gen ca poti sa mori. Exclus! Alea sunt cazuri speciale in care persoana ceva in intestine gen tumori prea mari care blocheaza intestinul. Daca ai fi avut o astfel de problema ai fi aflat.
Ca si cauze obisnuite ale constipatiei sunt stresul, alimentatia, un consum prea scazut de apa etc.
Ca sa scapi de constipatie poti apela la mai multe metode:
1) Laxative dar astea nu trebuiesc luate mereu.
2) Suplimente cu fibre
3) Consumi cat mai multe fructe si legume si alte alimente cu fibre
etc
Daca stai prea mult constipat mergi la medic. Dar nu te gandi la ceva asa de grav. Pur si simplu medicul o sa isi dea seama unde e problema ta si o sa te indrume sa faci ce trebuie. Ex daca e pe stres iti da trimitere la psihiatru care iti da medicamente.

| Zuzu1991 a răspuns:

Lichide multe si un laxativ naturist de gen ciocolax sau sanalax

| KR0NSTADT a răspuns:

Ia de la farmacie Ciocolax Rapid. Bea și niște ceai de pătlagină, sau fenicul.
Pentru moment, până le cumperi, bea niște sana/iaurt și mănâncă orice fruct ai prin casă.

| Apokales a răspuns:

O cafea tare fara zahar, niste fulgi de ovaz, cereale sau fructe cu multe fibre. D-asta te-ai constipat ca nu ai mancat fibre.