| anonim_4396 a întrebat:

Ajutorr puppy dog eyes

Deci, prima oara mi-a venit ciclul in februarie [pe 20] si de atunci nu mi-a mai venit. Parintii mei tot ma intreaba daca am umblat cu baietii[ laughing ] dar nu am facut asta straight face

Inteleg sa intarzie 1 luna, dar nici atat

Menstruatia poate intarzia din anumite cauze? Este normal sa intarzie?

Am uitat sa mentionez: am 13 ani

Fundita :X :X :X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Este ceva normal. Nu trebuie sa te ingrijorezi. Menarha (prima menstruatie) este, in general, urmata de o perioada cu durata a mai multor luni, timp in care ciclurile menstruale sunt neregulate sau lipsesc complet. Ulterior se instaleaza o ritmicitate a acestora.
http://www.i-medic.ro/sanatate-feminina/menstruatia/ce-este-menstruatia

| Estera123 a răspuns:

Nu exista femeie pe pamant care sa nu fi avut dereglari ale menstruatiei(adica, asa cum ai zis tu sa iti vina foarte rar). In general asta se intampla pentru ca ai racit 'jos' sau sunt diferite probleme. Nu e motiv de ingrijorare decat daca intarzie foarte mult (spre exemplu 6 luni). Cu parintii tai ar trebui sa vorbesti frumos si sa le spui ca nu s-a intamplat nimic intre tine si vreun baiat, si daca nu sunt convinsi, sa meargeti sa vorbiti si cu medicul de familie. Te poate ajuta si cu dereglarea, si poate, te va ajuta si cu problema ta cu parintii. Bafta!