| anonim_4396 a întrebat:

Alaptez si ma dor sanii rau de tot. Ce pot face in privinta asta? Sunt tari si grei...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Du-te la medic, exista ceva pastile.Cred ca se poate pune compresa cu apa rece, oricum du-te neaparat la medic.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Este posibil ca puiul tau sa nu poata manca tot laptele pe care il secreti tu si atunci ar trebui sa-l "mulgi" ca sa nu faci mastita. Dar evident cea mai buna solutie este consultul la medic.

| micuta_8485 a răspuns:

Nu mai sta acasa.mergi URGENT la doctor ca sa nu faci mastita iar apoi sa te taie pe viu.asa a patit sora mea.nu trebuie sa mai alaptezi.sora, mea a patit exact ca tine si a ajuns la timp la medic si i-a dat pastile pentru stagnarea laptelui.Multa sanatate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tine copilul cat mai mult la san, sa suga cat mai mult. In plus, cumpara-ti o pompita de la farmacie (exista speciale) si mulge-te cu ea dupa supt pana nu mai ramane deloc lapte in sani. In timp, lucrurile se vor regla fiindca copilul va creste si va avea necesitati mai mari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă copilul nu reușeste să sugă o cantitate suficientă de lapte de la sân, mergi la farmacie și cumpără o pompiță specială pentru muls pentru a reduce cantitatea de lapte din sân cu scopul de a mai scadedin intensitate durerea și greutatea.
Mare grijă să nu faci mastită, atunci nu mai poți alăpta.
Așadar mergi la medicul de familie sau ginecolog și spune-i cu ce probleme întâmpini.
Este mai bine să previi decât să vindeci.
Multă sănătate.
Pa, pa.