| Vali25 a întrebat:

Aloha TPU!
La 13 ani am o problema foarte mare cu matreata, chiar ieri mi-am luat un head & shoulders care era foarte laudat, m`am spalat aseara iar azi chiar pe la pranz iar matreata straight face am luat si din ala de urzici si nimic, ma frec pe cap chiar si 15 min, dupa ce se usuca e catifelat, perfect si peste noapte, MATREATA
Va rog ajutati-ma! Sunt disperat
Ofer funda pentru raspunsul cel mai bun happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mystique_5599 a răspuns:

Am avut si eu probleme cu matreata, iar mama mi-a spus sa incerc otetul si merge! Dupa ce te speli pe cap, te clatesti cu apa curata bine, apoi te clatesti cu apa amestecata cu otet ( nu foarte mult, da rnici foarte putin: cam o cana de otet la 4 de apa ). Daca pui suficienta apa in acel amestec, te asigur ca nu va mirosi a otet, iar daca inca mai ai matreata, pune mai mult otet in apa. Atentie! Dupa ce te clatesti cu apa si otetul, nu te clati iar cu apa curata! Si nu sta cu prosopul pe cap cand termini. Eu le-am mai dat sfatul acesta multor persoane si mereu a functionat. sper sa te ajute si pe tine!

6 răspunsuri:
| blackwidow a răspuns:

In primul rand matreata nu dispare dupa ce te speli o data cu un anumit sampon. Incearca de mai multe ori, pentru o perioada mai lunga de timp. Deasemenea, tu poti avea o problema cu pielea, astfel si cu pielea capului.Se numeste dermatita. Ia-ti un parinte de mana si duceti-va la un dermatolog.

| aladin03 a răspuns:

Sal incearca clear for man eu il folosesc de ceva timp si isi face bine treaba

| PinkDea a răspuns:

Buna :
-nu ai cum sa te speli o data si peste noapte sa nu mai ai matreata, spala-te cu acel sampon macar o luna (de doua ori pe saptamana cel putin ) si vezi rezultatele dupa.
Matreata mai poate aparea si din cauza apei de la robinet ( apa care contine o cantitate mare de calcar )

| Fluture14 a răspuns:

Matraeata nu apare neaparat din cauza samponului. poate aparea si din cauza apei daca e prea dura.
eu folosesc de la farmacie un sampon cu ceva propolis si e destul de ok. incearca si tu. big grin

| alexandra_6756 a răspuns:

Âncearca Dove

| alexandra_6756 a răspuns:

Sall.incearca Dove.mie mi se pare folositor