| ionutz1890 a întrebat:

Am 1.72 inaltime si 50kg, 15 ani, ce pot face sa ma mai ingras, deoarece eu mananc chiar mult dar nu ma ingras deloc, mentionez ca mi-am facut toate analizele si zic ca nu am nici o problema de sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Cel mai probabil tipul tau somatic este ectomorf, adica acel om care orice ar manca tot pare ca nu se main ingrasa. De ce? Pai raspunsul ar fi pentru ca are un metabolism foarte rapid. Pentru a te ingrasa ai nevoie sa mananci peste numarul caloric de mentinere. Adica daca pentru a-ti mentine greutatea ai nevoie de circa 2000 calorii atunci pentru a te ingrasa mai adauga 300-700 de calorii si ai sa vezi ca timp de cateva saptamani o sa te ingrasi. Daca te intrebi cum iti poti calcula numarul de calorii pentru mentinere poti cauta pe net, sunt o multime.

1 răspuns:
| kopli a răspuns:

Ai doar 15 ani. Te vei ingrasa, nu ai grija! Lasa-ti corpul sanatos. Stie el mai bine cat sa consume si cat nu.