| SeminteCuSareSauPaprika01 a întrebat:

Am 12 Ani I-am implinit in aprilie. Vreau foarte tare sa Slabesc! Incerc dar ma las! am 48 de KG! Sunt cam pretentios. Imi Place Fotbalul! Mananc de obicei [Mancare] : cartofi prajiti,Oua,Fasole,Peste, Piept de pui la Gratar..etc.
Nu mananc,cum am spus sunt pretentios! : Branza,ardei,ceapa,praz,etc. Stau cam toata ziua la Calculator,cand am chef mai joc fotball, Imi plac dulciurile foarte mult! Beau mult Mai mult Suc decat Apa... [Cola]... Atat. Vreau Raspuns numai de la cei care au slabit! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Cred ca esti si tu constient la ce ar trebui sa renunti deci simt ca mi-as pierde timpul degeaba insirand aici.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa slabesti, va trebuii sa renunti la: dulciuri, cartofii prajiti si sucuri (inclusiv coca cola), sa manaci normal si sa faci mult sport.
Statul la calculator se va limita la 1-2 ore zi, in rest, activiatet fizica mai multa!

| Samariteanul a răspuns:

Eu am fost foarte gras la 12 ani si acum la 15 se uita toate dupa mine si sunt la liceu.Trebuie sa renunti la orele pierdute in fata calculatorului si sa te apuci de sport.Fotbalul te ajuta la cardio, dar ai nevoie si de altfel de exercitii fizice. Poti sa te joci la calculator, dar trebuie sa-ti iei 30 de min pe zi sa faci sport ca sa dai jos ceea ce consumi sau macar sa te mentii si sa nu mai pui altceva. Ideea e ca trebuie sa consumi mai putine dulciuri sau sa nu mai stai atat in fata calculatorului(tu alegi la ce vrei sa renunti)Bafta!

| Golubaș_Vlăduț_2003 a răspuns:

1. În primul rând, în fiecare dimineaţă, bea un pahar mare de apă călduţă în care ai stors şi jumătate de lămâie. Astfel, îţi vei curăţa organismul de toxine.

2. Trebuie să bei apă toată ziua, din jumătate în jumătate de oră. Nu ai voie în timpul acestei diete niciun strop de alcool şi niciun fel de suc acidulat sau neacidulat cumpărate din comerţ. Şi, din păcate, nu este indicat să consumi nici cafea. În schimb, ai liber la apă plată necarbogazoasă şi ceai verde, negru, din petale de trandafiri. Mai poţi bea şi limonadă, care să nu conţină zahăr şi niciun alt fel de îndulcitor, de lămâie şi grapefruit, dar nu mai mult de un pahar de 200 de ml la două zile.

3. O altă regulă pe care nu trebuie să o încalci niciodată, este să bei înainte de fiecare masă, 200 de ml de apă. Este recomandat ca această apă să fie de la frigider, apa rece acelerează metabolismul.

4. Şi înainte de culcare, trebuie să bei un pahar de apă. Neapărat. Nu trebuie să-l dai pe gât, el trebuie savurat ca un ceai.

5. În acest regim de slăbire sunt indicatre supele, cea mai bună dintre acestea fiind cea de varză. Aceasta te va ajuta să topeşti kilogramele. De asemenea, mai sunt recomandate supele de roşii, conopidă şi morcovi.

6. Trebuie să iei micul-dejun, prânzul şi cina, dar şi cele două gustări. Nu sări peste ele. Însă, alege să consumi fructe şi legume crude, salate, şi carne fiartă, la cuptor ori pe grătar. Nu cred că ar trebui să mai spun că făinoasele, prăjelile, dulciurile, produsele de tip fast-food sunt interzise în această dietă. De fapt, acestea nu au ce să caute în nicio alimentaţie sănătoasă.

7. Ar fi grozav dacă ai putea să faci şi puţină mişcare, măcar 30 de minute pe zi.

Dacă vei respecta toate punctele din acest articol, după cele trei săptămâni, vei constata că eşti mai slabă cu 12 kilograme.
Îţi doresc succes! Şi nu uita: hidratează-te cât mai bine, mai ales că a venit căldura şi acest lucru te va ajuta să te menţii sănătoasă.