| AgentEnzo a întrebat:

Am 13 ani si mi-am dat seama ca am anchiloglosie. Chestia aceea de sub limba nu este foarte mare si nu incepe de la varful limbii. Pot sa mananc fara probleme, chair si sa vorbesc (cu exceptia literelor s si z corect) dar ma deranjeaza din cauza miscarilor limitate pe care le pot face cu limba (limba este scurta). Pot sa fac ceva sa scap de asta? Care sunt optiunile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Esti de tot hazul!---nu stii cum se numeste "chestia aceea de sub limba" dar, la cei 13 ani ai tai, ti-ai dat seama ca ai anchiloglosie!

Parintii tai ar trebui sa te duca la un spital/clinica de chirurgie oro-maxilo-faciala. Asemenea clinici se gasesc in marile centre universitare precum Bucuresti, Cluj, Iasi, Tg.Mures,Timisoara.Daca malformatia va fi confirmata, corectarea ei nu dureaza mai mult de 15 minute(exista tehnici minim invazive, cu laser!). Dupa corectarea defectului anatomic, in timp, vei scapa si de incapacitatea de a pronunta corect sunetele "s" si "z".
Numai bine!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-ar putea ajuta un logoped!

| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu te deranjeza interventia nu e obligatorie iar pentru vorbire este foarte posibil sa te ajute un logoped sa poti rosti si literele care iti dau de furca. In rest, daca nu te incurca atunci cand mananci sau la respiratie nu trebuie sa-i faci nimic.