| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si nu mi-a venit ciclul. Nu sunt dezvoltata si toti imi spun ca sunt slaba. La varsta mea ar trebui sa am cam 45 de kg dar am doar 35 kg. Ma rog vreau sa fiu si eu dezvoltata si nu am ciclul. Ce pastile sa iau si eu? Va rog spuneti-mi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Poinsettia a răspuns:

Nu lua pastile, iti distrugi metabolismul. Daca nu te ingrasi oricat ai manca, inseamna ca asa esti tu, asa ti-e metabolismul. Ai 13 ani, pana la 16 ani poti sa stai linistita. Fiecare are ritmul ei.

| Incubus a răspuns:

No sezi blanda cai divreme

| M3ntosana a răspuns:

Nu iti face griji o sa te dezvolti la timpul potivit happy, iar problema. cu menstruatia o sa iti vina la timpul potrivit(nu iti fa griji ca nu iti vine, doar daca ai avut contacte sexuale, dar din cate ai specificat nu ai avut) pe d o parte ii mai bine ca nu ai, o sa ai niste dureri uneori, acum depinde si cum e organismul tau. happy Am o colega in clasa la mine, e scobitoare si nu i-a venit(e in clasa 7) si ea nu isi face grijilaughing.

Sper ca te-am ajutat big grin

| MyLifeIsAmazing a răspuns:

Pai te-as ajuta dar nici mie nu mi-a venit ori cum eu am 12 ani si am 43 de kg. dar iti pot spune un alt caz. am o prietena care are 13 ani i-a venit de la 12 ani ciclu dar este foarte slaba are 45kg dar nu se vede... zici ca are 36kg. ma rog. ea are oasele grele si de asta are atatea kg.Ai grija ca daca nu te mai ingrasi in curand vei avea probleme cu inima incerca sa mananci mai mult sau du-te si fa-ti analize o sa vezi ca o sa fie bine...

pe curand:*

| iuliana_5977 a răspuns:

Buna! Stai linistita! Sunt fete carora le vine menstra abia pe la 16 ani. Mai bucurate cat poti de lipsa si intarzierea ei. Nu e deloc placut, o sa realizezi lucrul asta cand o sa ai.

| katia257 a răspuns:

Eram total anorexica la varsta ta, fara sani, fara fund, nimic. Mi-a venit menstruatia la 16 ani, au inceput sa imi creasca sanii si nu am facut nimic. Nu lua pastile, o sa iti para rau mai tarziu. Invata sa te iubesti asa cum esti. Si acum sunt slaba dar in tentinde sa zic asa, inainte radeau ca eram prea slaba si acum se uita urat ca toate au facut ditamai fundul si eu am mai putin de 90 cm. Si am de gand sa raman asa. Nu forta nimic, bucura-te ca esti sanatoasa!

| Anna_6465 a răspuns:

Eu am 12 ani, sunt dezvoltata si nu mi-a venit.Eu ma bucur ca mai am timp pana saumblu cu tampoane, dar nu stiu acum.Sa-ti zic:eu am 12 ani(am mai zis) 1, 68 si 55 de kg.Multi mi-au spus ca arat bine ca am forme ca e bine, altii zic ca-s grasa.Deci mai bine astepta sa te dezvolti, si nu lua pastile. Dupa poate se va intampla ceva mai grav de la ele si-ti va parea rau.Si in legatura cu ciclul, stai linistita, va veni la fiecare cand va fi vremeawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU trebuie sa ti faci atatea griji, este ceva normal si nu ai ce pastile sa iei trebuie doar sa astepti, probabil ca nu esti asa de dezvoltata si de aceea. iti doresc multa multa rabdare :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am tot 13 ani si nu mi-a venit pana acum. Nici eu nu sunt dezvoltata si toti imi zic ca sunt mica si slaba, si eu as vrea sa imi vina sa fiu ca celelalte da na, nu putem face nimic sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu mi-a venit pana acum la varsta de 13 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ar trebui sa iei nici o pastila pentru ca si eu st in aceeasi situatie; nu st dezvoltata si am tot cam 35kg

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La fel si eu am 13 ani si 36 de kg ce pot sa fac ca sa ma ingras

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca nu ai nevoie de pastile. eu am 12 ani si sunt cea mai dezvoltata din clasa si am si 50 de kg, dar nu mi-a venit asa ca nu conteaza daca esti dezvoltata sau cate kg ai o sa iti vina cand corpul tau va fi pregatit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai eu am 13 ani si aproape 2 luni, sunt destul de dezvoltata...(43 kg si am sani) dar tot nu mi-a venit si ma bucur pentru asta!happyhappyhappyhappyhappyhappyhappy vreau sa imi vina cat mai tarziu. deci nu te mai ingrijora depinde de cand este organismul tau pregatit nu de cat de dezvoltata estitongue la o colega i-a venit ciclul la 11 ani si 2 luni(in ianuarie 2010) si e fooooooaaarte slaba chiar si acum si mica de statura nu are nici sani nimic!

| danyella12 a răspuns:

Doamneee toti vor sa le vina ciclul menstrual.nu stiu ce sa mai zic.o sa va saturati si de el.nu e deloc usor credeti-ma. pupici.si apropo depinde de organismul taw draga mea.ai grije.si pune mana sa manancii

| ionelutza_7448 a răspuns:

Stai linistita cand o sa fie momentul o sa ai si tu
o sa te speri putin dar dupa acea corpul tau o sa fie mai dezvoltat si mai sexy:Z
in orice caz daca nu iti vine pana la 17 ani este un caz foarte serios si va trebui sa mergi la medic
pupici

| lulu girl a răspuns:

Buna imi dai si mie idu tau? vreau sa vbm tongue