| maxim789 a întrebat:

Am 14 ani am inaltimea 1.69 daca fac baschet o sa ma fac inalt? ....Baschetul cati cm poate creste?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Baschet ul si voleiul te ajuta sa iti realizezi potentialul genetic mai usor. Nu vei putea creste mai mult decat scrie in ADN.

Ai nevoie de mancare, miscare si mobilitate. Iar sportul ajuta in directia asta, dar nu e o magie. Baschetbalistii profesionisti nu sunt inalti pentru ca joaca baschet, ci joaca baschet pentru ca sunt inalti.

| HeartKiller20 a răspuns:

Salut! si eu am avut aceasta problema ma deranja ca baietii de varsta mea la 14 ani aveau 1.75 si eu aveam 1.65 ma simteam pitic..am incercat multe metode...baschet un an am crescut 2 cm? apoi am facut inot timp de jumate de an nici o schimbare ...chestiile astea nu prea functioneaza depinde dacă parintii sunt scunzi se mosteneste.Nu poti fii tu super inalt. Eu ma lasasem de chestiile alea cu baschet, exercitii etc. si acum am 19 ani si am 1.84laughing unii se dezvolta greu, eu am inceput sa cresc de la 17 ani altii de la 12 ..depinde de fiecare, funda?

| Anton_Daniela_1976 a răspuns:

Esti destul de înalt...dar daca faci baschet vei fi mai înalt cu 16 cm într-un an sau mai puțin.