| tata1998 a întrebat:

Am 14 ani fumez cam 3-6tigari pe zi se vede la radiografie ca fumez? Va rog dati raspunsuri sunt disperat nu stiiu parintii ca fumez

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De la 3-6 tigari pe zi nu se vede nimic

| Empathizer a răspuns:

Ar trebui mai degraba sa-ti faci griji pentru sanatatea ta, nu pentru ca s-ar putea sa fii descoperit.

La radiografie nu se poate preciza daca fumezi, dar se poate vedea daca ai leziuni pleuro-pulmonare (bronsita, pneumonie, emfizem pulmonar, afectiuni pleurale), ganglioni mariti de volum sau o imagine radiologica sugestiva pentru unele boli cardiace. Fumatul poate si el sa dea astfel de necazuri, iar radiologul s-ar putea sa intrebe daca fumezi.

Lasa tutunul, cat mai poti! Cu cat ti se invecheste statutul de fumator, e tot mai greu sa te lasi. Si n-ai sa mai poti ascunde mult timp faptul ca fumezi, pentru ca ai tai te vor mirosi, la propriu, la un moment dat. Nu ma refer neaparat la respiratie, ci la mirosul inconfundabil pe care il degaja pielea unui fumator. Eu nu fumez si ma deranjeaza mirosul asta cand il simt la pacientii mei. Dar, daca parintii tai fumeaza si ei, e posibil sa nu simta acest miros.

Fii responsabil cu sanatatea ta, ca sa ai o viata de calitate pe termen lung!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!
Te vor ucide pentru asta!devil

| kiv1990 a răspuns:

Pai su se chiar vede, tu ce mergi la radiografie cu ei p.t asta, insa trebuie s-l lasi

| 17yearsfotbalplayer a răspuns:

Da ...se vede dar convingei prin metoda,
Mama-Tata duceti-ma si faceti-mi radiografie ce vreti voi dar pierdeti timpu degeaba.
Asta sa zici numai daca vor ei sa iti faca... laughing sa vezi ca nu o sa te duca...
Succes
Funda?