| HolyDiver a întrebat:

Am 14 ani (mascul din specia Homo Sapiens Sapiens) si am cosuri muuuuulte. Ma spal pe fata, in caz ca se gasea cineva sa zica 'Apa si Sapun'. Deci, without further introductions:
Cum Dumnezeului scap de cosuri? Nu o'r fi ele estetice, dar imi place sa le storc si cred ca asta le inrautateste.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt convinsa ca esti preocupat de igiena personala dar exact apa si sapunul nu sunt cea mai buna alegere pentru problema ta.
Niste glande din piele secreta o substanta numita sebum care are rol de protectie. Din anumite cauze acesta substanta este secretata in exces si pielea devine grasa. In termeni medicali se numeste seboree. Seboreea poate sa se transforme in acnee adica aparitia cosurilor.
Exista foarte multe produse pentru curatarea fetei (apa si sapunul irita fata si pot provoca o secretie si mai mare se sebum), creme care se aplica pe intreaga fata sau creme care se folosesc local pe cosuri. Cel mai bine este sa te adresezi unui medic dermatolog care va vedea ce tip de acnee ai tu si care este gama de produse potrivite tie. De asemenea, exista si saloane de cosmetica unde se pot facce tratamente de curatare impotriva acneei (nu te gandi ca numai femeile merg la saloanele de cosmetica; atat ele cat si ei vor frumusete si sanatate). Atentie insa unde mergi. Nu orice salon de cosmetica are cosmeticiene specializate si nu in toate igiena este ireprosabila.
Stiu ca sunt neplacute, enervante si inestetice cosurile dar incearca pe cat posibil sa nu le storci pentru ca nu faci altceva decat sa agravezi situatia. Bafta si fii barbat!happy

9 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema... o sa dispara de la sine

| Dazzzie a răspuns:

Da, asa e!
inrautateste treaba cu storcitu'oh go on
intreaba la farmacii de zineryt.
stai linistit nu e vreo crema sau ceva de genul. so. chill!
E un tratament care il faci timp de 3 luni. eu sunt in a3a luna si din 3465432 de cosuri mai am maxim 4 cosuri pe fata care trec repede. deci sunt multumita
Pretul e in jur de 20-30 de lei!
scump, dar merita!
Baftawinking

| Al3xIT a răspuns:

Stai linistit ca pe la 15-16 ani o sa scapi de ele la fel am avut is eu eram plin pe frunte iar acum nu mia am nimic.
Nici nu zici ca am avu vreodata.

| CelMaiBlogger a răspuns:

Da.Incearca niste creme, daca nu merge.iti vor disparea singure pe la 16-17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu le mai stoarce! Consulta un dermatolog pentru un tratament special, iar in cazul in care te masturbezi des, inceteaza laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei 3 cacati, 2 ii mananci, cu 1 te ungi pe fata si pe urma te arunci in wc si scapi de ele 100%

| zacrazy a răspuns:

Pubertatea, bat-o vina. Trec de la sine in 2 ani si daca in 2 ani nu trec, consulta un dermatolog. Poti consulta si inainte though

| AdelinaC a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema dar mi-a trecut de la sine pe la 17 ani

| Oxymorone a răspuns:

Schimba alimentatia, incearca masti home made si bea multa apawinking