| Anna04 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea sa-mi pun aparat dentar. e bine? care e cel mai bun? ce senzatii simnti? cel mai frica imi e faptul ca, colegii vor rade de mine. de voi au ras? ce porecle ati primit?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Don'shoara, chestia asta cu aparatul dentar este una dintre cele mai cool din cate poti face pentru sanatatea ta viitoare, dar si pentru felul in care ai sa arati! Poa' sa rada cat vor, cand ai sa zambesti la terminarea liceului au sa ramana cu totii ...cu gura cascata (mai ales baietii)!

| sabilopod a răspuns:

Si eu am colege si prietene cu aparat dentar si nu au porecle d-astea stupide. de ras, nu, n-am ras. ba da, o data, atunci cand una si-a pus elastice prima oara si a inceput sa mestece guma si apoi si-a amintit ca avea elastice si tot incerca sa-si scuipe guma dar nu putea ca deja se prinsese de elastice happy mai rau de atat n-are cum sa ti se intample.

| Er1 a răspuns:

Eu nu știu de ce îți faci atâtea griji și nu ar trebui să te intereseze ce spun restul, fiindcă oricât ar nega, comentariile lor sunt din invidie.
Și în caz că n-ai observat, în ziua de azi toată lumea poartă, a devenit o modă, ești chiar "cool" dacă ai așa ceva.
Și mie chiar mi se par drăguțe tipele cu aparat dentar (fix) când zâmbesc, sunt mai speciale!
Succes :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zice ceva de genul trenul intra in gara cica pe sinele de la aparatul dentartonguesad

| alexno2 a răspuns:

Da e foarte bine niciodata sa nu iti bagi colegii in seama trebuie doar sa iti pese de viata ta happy

| Şoricel_3591 a răspuns:

Ana...si eu fac 14 ani in septembrie tongue ...Sa iti spun povestea mea

Acum 2 ani aveam un dinte aproape peste alt dinte adica unul sus si unul jos laughing) si din cauza asta nu puteam sa rad ...sa zambesc sau chiar sa vorbesc si am avut porecla "colt alb "

Chiar nu mai suportam si am spus GATA. Apoi mi-am luat inima in dinti si am mers la dentist si mi-am pus aparat dentar fix. Da, la inceput dupa ce au vazut astia ca am aparat au inceput sa strige:"Proteza"...laughing) e aparat dentar nu proteza dar in fine. Dar apoi am aflat ca erau toate de invidie.

Acum in august trebuie sa imi scot aparatul deoarece au trecut cei doi ani de zile si acum am o dantura perfecta atat in partea de sus unde am avut acel colt dar si in partea de jos.

Si acum cand vad astia ce dantura am chiar m-au intrebat: Cat a costat?"

Deci nu ai de ce sa iti faci griji, gandeste-te la sanatatea ta si la acel zambet stralucitor si frumos pe care o sa-l ai dupa.

pup

| Mircea_3433 a răspuns:

Cum zicea colegu', draga, pentru sanatate hai, ca poti traii pana la adanci batraneti si cu dinti in zig-zag, dar nu cred ca vrei sa arati asa, iar banii nu sunt problema ta, sunt a parintilor tai, fa-ti aparat dentar linistita.Plus,nu exista marca la asa ceva, sa fim seriosi, iti ia un mulaj pe dinti, nici nu stiu exact ce probleme ai, dinti? mandibula? Eu stiu ca purtam un aparat dendar mai demult numai in timpul somnului, nu ma vedea nimeni, fa rost de aparatu ala si roaga-i pe ai tai sa nu se zgarceasca la pret si sa apeleze la un medic dentist bun, vezi ca toti is rechini acum pe criza, astia vor sa iti gaureasca dintii si daca n-ai carii laughing