| SweetAngel1995 a întrebat:

Am 15 ani, 1.65 si 55 de kg. Vreau sa slabesc cel putin 5 kg, ce ar trebui sa mananc si cat sport ar trebui sa fac? Intr-o luna se vor vedea rezultatele? Ajutati-ma va rog. Dau funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 3-4 kg SUB greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

Toate cele bune!

| MistretulPufos a răspuns:

De ce ai vrea sa slabesti? Ma rog...ai putea sa tai carbohidratii simpli din alimentatie (zahar), sa eviti painea alba, pastele, sa bei multa apa, sa faci sport destul de des, sa mananci fructe (eu as zice sa eviti banana sau avocado deoarece tu vrei sa slabesti)sa eviti porcul sau grasimile rele, sa mananci legume, sa mananci 3 mese pe zi

| Clubăreală a răspuns:

Deci..nu te mai gandi sa slabesti. Doar fa sport..alearga, joaca-te cu puta in nisip, nu conteaza. Glumesc. Uite..la varsta ta nu ar trebui sa te gandesti la slabit, o sa mai cresti, o sa te dezvolti.

| mariesprouse a răspuns:

Eu as zice sarut mana daca as avea 55 kg da' ma rog. Eu tin dieta si evit grasimea animala daca intelegi, painea alba, dulcuirile cu glazura, crema si in cantitati mari, nu mananc mai tarziu de sapte, si fac sport cu folie alinentara pe mine si ma ajuta. Nu o sa slabesti 5 kg intr.o luna ca nu.ti tai un picior si nici nu te infometezi dar 1kg si ceva-2 kg, chiar si mai mult slabesti. Adica eu de la jumatatea lui iulie pana in septembrie am slabit vreo 4 kg.