| wakjsxj a întrebat:

Am 15 ani si mereu simt ca ma sufoc, mai ales cand ma ridic in picioare, am palpitatii in gat si din cand in cand ma doare in piept si mana stanga.
Mi-am facut analize de sange care au iesit bune si control cardiac in spital, ecg care a iesit normal si electrocardiograma. In timp ce eram internata mi-au tot zis ca e de la anxietate si ca inima n-are nimic ca-s prea tanara etc, inclusiv doctorul mi-a zis ca inima e perfecta dupa ce mi-a facut electrocardiograma. Acest doctor i-a zis si mamei ca n-am probleme si m-a externat. Cand m-am uitat acasa pe analize am vazut ca scrie clar la diagnostic principal, insuficienta nereumatismala (valva) tricuspida si diagnostic secundar insuficienta valvei pulmonare. Mai scrie la detalii ca am regurgitare tricuspidiana usoara, fiziologica si regurgiare pulmonara usoara. 77 bmp, ta 119/88. Doctorul nu ar fi trebuit sa ne zica si noua treaba asta inainte sa ma externeze? Din moment ce tine de inima ma gandesc ca e grav si mi-e frica rau. Mama nu ma ia in seama si zice ca atat timp cat doctoru i-a zis ca n-am nimic la inima atunci n-am. Si ce ar trebui sa fac ca eu inca am dureri in piept si simt ca ma sufoc 24/7? De asemenea cand ma ridic in picioare am asa o stare timp de vreo 5 secunde simt ca imi iese inima din gat si imi bate foarte repede. Nu-s supraponderala sau ceva si n-am diabet sau alte boli.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce ai tu se rezolva la psiholog, fiindca depresia si anxietatea de care suferi iti dau aceasta stare de sufocare.

Varianta sanatoasa pe care ti-o recomand este sa faci SPORT, orice sport, ajuta sa scapi de satrile astea si sa te dezvolti sanatos mental si fizic.

Sanatate multa!

| ioana748 a răspuns:

Totuși, poate ar trebui sa mergi si la un medic psihiatru.
Macar iti recomanda ceva medicație naturista.
SedatifPC, Valeriana, Extravalerianic Cardio, MagneB6 si sa mananci banane si iaurt cu cereale.
Fara cola sau alte bauturi energizante, acestea sunt excluse.
Multa sanatate ❤️

| StudentLaMedicina a răspuns:

E posibil să ai POTS.

Caută să citeşti despre asta şi dacă ai crede că asta e, mergi să vezi un cardiolog şi spune-i.

| wakjsxj explică (pentru StudentLaMedicina):

Si asta cu insuficienta valvei e ceva grav? Din cauza asta am starile astea? Ca mi se pare aiurea ca mi-au zis ca n-am nimic la spital si mi-au trecut-o pe analize

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru wakjsxj):

Nu, sunt multe persoane tinere care au asta. Medicul nu a menționat pentru că nu este relevant.
Dar la analizele pe care le-ai făcut nu se putea vedea POTS.