| Maria_Anna_2000_qSV0 a întrebat:

Am 15 ani si mi-am facut detartraj si am auzit ca e posibil sa înceapă sa mi se clatine dintii sau chiar sa cadă deoarece detartrajul afecteaza gingiile, susținerea dintiilor.A adevarat? Daca a ce trebuie sa fac sa nu îmi cadă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat. Detartrajul ingrijeste gingiile prin inlaturarea tartrului care este foarte iritant pentru acestea. Trebuie doar sa ai grija sa reduci formarea tartrului si sa faci, periodic detartraje pentru indepartarea celui format (cam o data la 4-5 ani). Eu am facut vreo 4 detartraje in viata mea si am toti dintii la locul lor, desi au trecut vreo 20 de ani de la primul (aveam 17 ani).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ar cadea dintii de la detartraj nu s-ar mai face. Pot aparea probleme daca ai afectiuni ale gingiilor