| Shara988 a întrebat:

Am 16 ani am avut mâna fracturată și am fost operată mi s-a pus tija la mâna ghipsul încă nu mi-a fost scos și mă doare mâna foarte tare sunt acasă am fost externata mama zice sa am grija sa nu ma lovesc la ea.E normal să doară? Ce aș putea să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Da, este normal să doară. Ia nişte analgezice 1 g de Paracetamol şi 400 mg de Ibuprofen. Poți repeta la 6h.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i normal sa doara, inca nu este osul refacut, si-ti va lua cel putin 6 luni pana se vindeca complet.
Fa orice ca sa iti tine mintea ocupata si durerea va dispare, fiindca nu poti lua non stop pastile.