| Miriam999 a întrebat:

Am 16 ani nu mai sunt virgina și mama vrea să mă ducă la ginecolog, ce pot face? Ce îmi va face ginecologul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ginecologul te va controla si va vedea ca nu mai esti virgina.
Iti este teama de vreo sarcina?

| gabicoo a răspuns:

Asta este. Recunoști și gata. Riști să-i provoci un șoc mamei tale atunci când medicul îi va spune că nu mai ești. Rufele murdare se spală în familie.

| Robert2526 a răspuns:

Vad ca lumea abereaza pe aici, asa ca iti raspund si eu. Ginecologul te intreaba daca esti sau nu virgina. Daca ii spui da, te crede pe cuvant si iti face ecografie. Daca spui nu, atunci iti face o ecografie transvaginala. In rest, in functie de motivul vizitei, iti poate face si diferite teste de laborator, dar nu cred ca e cazul.

Niciun medic nu o sa verifice virginitatea pacientei, nu se face asa ceva, poti sta linistita din punctul acesta de vedere

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Da-i niste bani.
Intreab-o unde te duce si du-te la el cu o zi inainte roaga-l frumos si da-i niste bani sa nu-i spună.

| Konstantinos99 a răspuns:

Subiectul a mai fost discutat de o mie de ori pe TPU, un exemplu recent : https://www.tpu.ro/......ambele-la/ sau https://www.tpu.ro/......i-1ce-imi/

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să susții sus şi tare că eşti virgină. Ginecologul nu poate vedea că nu mai eşti. Dacă spune că vede asta, tu spune nu şi nu pentru că minte. Himenul se poate rupe din orice. Şi mers pe bicicletă.
Spune că nu vrei control interior sau tuşeu pentru că eşti virgină.
El nu are cum să vadă nimic acolo, îți garantez.

| darrio2007 a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Scimbă-ți numele de aici, că aberezi cu răspunsul tău.
Sper să nu ajungi medic vreodată.

| IXIAlinIXI a răspuns:

Poti refuza sa se uite inauntru pe motiv ca ti e rusine si nu vrei si iti va face doar ecograf

| Modzilian a răspuns:

Multe mai "stie" studentelul ala. Stie cum sa te invete sa minti. Medicul poate vedea. E mai bine sa recunosti in fata mamei inainte de a te face de rusine in fata medicului. Ca nu stii daca dai peste unul care sa te acopere sau unul care tine la reputatia lui.

| alindragoi101 a răspuns:

Daca ai avut contact recent, o sa își dea seama 100%, dacă e de mult poți susține faptul ca esti virgina și o sa creadă ca s-a rupt de la sine in timp pentru ca este normal.
Totusi dacă chiar nu tine ginecologul cu tine poate insista spunand ca prezinta semne de ruptura a himenului brusca si nu in timp, ca isi poate da seama daca este in timp sau dintr-o data.
Dar ma îndoiesc ca iti vrea un om asa de mult rául, sustii ca nu, si o fi bine.
Ar fi frumos totusi sa te abții s o faci cu oricine si doar într o relație sănătoasă.