| Mitu_Mihaela_1997 a întrebat:

Am 16 ani si vreau sa tin dieta dukan. Mi s-ar putea intampla ceva rau daca o tin, adica eu am citit cartea si nu e imic care sa te puna pe ganduri doar ca in primele 5 zile nu mananci legume si fructe... dar asta nu e asa de rau cred eu..Adica vrau sa stiu daca mi s-ar intampla ceva daca o tin gen probleme de sanatate sau chestii de genu( vreau doar sa fiu sigura)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dieta Dukan este o dieta cu exces de proteine, ceea ce inseamna ca suprasolicita la maxim rinichii si ficatul si le epuizeaza (temporar sau definitiv, in frunctie de starea lor anterioara si de noroc). la copii si adolescenti, determina dezechilibre ale hormonilor si probleme de maturizare sexuala, chiar instalarea amenoreei la femei. De asemenea, excesul de proteine poate intoxica organismul cu compusi ai triptofanului si adesea da tulburari psihice (manie, deprsie), lent reversibile dupa dieta. In plus, este o dieta saraca in legume si fructe. Tu spui ca nu ti se pare nimic rau in a u manca 5 zile legume si fructe, mie, ca medic, mi se pare un dezastru. La varsta ta, ar trebui sa mananci legume si fructe de 3-4 ori pe zi, ceea ce inseamna ca pierzi enorm de multe vitamine nemancand legume si fructe o perioada imensa, de 5 zile (adica aproape 20 de portii). Daca vrei sa vezi efectul, incearca sa nu bei apa de 20 de dati consecutive cand ti-e sete, sa vezi ca dupa vreo 3-4 incercari ti se va face rau ed sete. la fel de mult va suferi si organismul daca ii iei vitaminele, doar ca efectele vor fi pe termen mult mai lung.
Dietele sunt intotdeauna personalizate, gandite de un medic, nu te apuci dupa o dieta dupa ureche, mai ales daca nu ai studii medicale. La 16 ani este extrem de greu sa tii o dieta, numai cei mai buni medici nutritionisti pot face o dieta potrivita unei adolescente in plina maturizare sexuala, fizica si psihica in asa fel incat sa nu o afecteze pe viata.

| Mitu_Mihaela_1997 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult pentru sfaturile date, m-ai mai luminat laughing)), chiar aveam foarte multe dubii, pe o parte unii care au facut dieta spun ca e buna si altii spun ca e rea, dar cienva cu experienta stie mult mai bine mersi inca o data!

| Brigaela a răspuns (pentru Mitu_Mihaela_1997):

Succes!

| doctorandus a răspuns (pentru Brigaela):

Ideea ca poti spori triptofanul sau serotonina cerebrale prin mancaruri bogate in proteine este o iluzie. Sursa: Young, SN (2007), "How to increase serotonin in the human brain without drugs", J Psychiatry Neurosci, 32 (6): 394–399, PMC 2077351, PMID 18043762.

4 răspunsuri:
| maria6 a răspuns:

Apeleaza la un medic, cere trimitere de la medicul de familie la un nutritionist.