| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 si intr-un sfarsit mi-am facut curaj sa merg la dentist si imi trebuie aparat dentar. Vreau sa stiu cat de tare doare, cat de tare te deranjeaza. Voi vorbii ciudat? Ai restrictii la mancare? Si per total experienta cu aparatul dentar. Si montarea e dificila. Precizez ca imi e foarte frica big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Montarea nu e dificilă, puțin meticuloasă și durează multicel.
Nu o să te doară deloc la montare, apoi o să fie puțin dureros când mergi să-ți strângă aparatul.
O să vorbești puțin ciudat la început și cam într-o săptămână te obișnuiești cu el, e ciudat să ai o chestie din fier în gură (brackeți normali, ceramică incognito?)
Vorbitul este partea amuzantă, pronunți unele cuvinte mai ciudat, dar nu e deranjant.
Restricții la mâncare, hmm, dentistul o să-ți spună de alune/nuci/chips-uri, asta pentru că e de datoria lui, tu o să le mănânci oricum dacă vrei.
Cu alunele/nucile e mai greuț, sunt tari și îți pot desface brackeții.
Fructele/legumele o să le tai în bucățele mici, deci nu o să fie problemă în a le mânca.
În prima săptămână o să slăbești, pentru că o să-ți fie greu să mesteci.
Spălatul pe dinți e partea bună, mie mi-a plăcut asta, o să ai nevoie de periuțe interdentare.
Și ceară pentru atunci când te irită, ugh >.<
O să-ți explice medicul oricum.
O să fie frumos cu el, o să vezi.
Și o să-ți lipsească când o să-l dai jos, chiar dacă îți pare greu de crezut.

2 răspunsuri:
| Cristian_Catană_2000 a răspuns:

Pai in unele cazuri persoanele care poarta aparat dentar incep sa vorbeasca cu un mare accent pe S. Si da pentru prima data te va deranja putin dar te vei obisnui!

| lucis020 a răspuns:

Ai aici pas cu pas ce trebuie sa faci inainte de a-ti pune aparat, cat dureaza si cat doare montajul, cum sa te ingrijesti de igiena ta dentara apoi. https://portaparatdentar.wordpress.com/aparat-dentar-pas-cu-pas/
Felicitari pentru decizie!