| NicoletaNico555 a întrebat:

AM 17 ani am fost la dentist azi sa mi se extraga maseaua mi-a facut accea injecţie cu anestezie si acum ma simt puţin ameţită.Ce pot face? E posibil sa fie de la anestezie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlbertTheMan13 a răspuns:

Da este foarte posibil, oricum, nu este nimic, doar sa nu te ridici repede din pat ca este posibil sa cazi din picioare, amețeala va trece într-o ora (aproximativ)

| pisica2017neagra a răspuns:

Salut!
Este posibil ca amețelile să fie cauzate de anestezia locală sau de stresul și anxietatea asociate cu vizita la dentist. Iată câteva sfaturi...
Odihnește-te: Stai întinsă sau așezată confortabil și încearcă să te relaxezi. Odihna poate ajuta la reducerea amețelii.
Hidratează-te: Bea apă, dar nu foarte repede. Chiar și deshidratarea poate contribui la senzația de amețeală.
Mănâncă ceva ușor: Dacă nu ai mâncat recent, încearcă să consumi o gustare ușoară, cum ar fi biscuiți, fructe, iaurt pentru a-ți stabiliza nivelul de zahăr din sânge.
Aerisește camera: Asigură-te că ai suficient aer proaspăt în camera.
Evită mișcările bruște: Ridică-te încet și evită mișcările bruște, care pot agrava amețelile.
Dacă amețelile persistă sau se agravează, sau dacă ai alte simptome îngrijorătoare, cum ar fi dificultăți de respirație, greață severă sau dureri de cap, ar trebui să contactezi un medic sau să revii la dentist pentru sfaturi suplimentare. Sănătate! =)

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, se poate sa fie de la anestezie.
Nu trebuie sa faci nimic, odihneste-te si va trece.