| AnastasiaAnastasia10 a întrebat:

Am 17 ani de ceva timp ma simt foarte moleșită și îmi e foarte somn mai ales după ce stau pe telefon.Ce pot face în situația asta? părinți nu an sa le spun au decedat și locuiesc cu fratele meu mai mare și cu sora mea mai mica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai sta pe telefon. Greu de inteles?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Probabil ai lipsă de ceva vitamine sau fier. Nu ai cum să fii moleşită de la telefon. Mergi şi vorbeşte cu medicul şcolii de situația ta.

| Cinic a răspuns:

Trebuie sa te duci la un control! Pt ca esti minor si esti la scoala presupun ca este gratis. Oamenii de pe TPU nu te pot ajuta cu sfaturi medicale. Dar legat de telefon si eu aveam in trecut problema asta ( ameteala si imi curgeau lacrimi). M-am documentat si am aflat ca multi oameni au problema asta cu ecranele oled sau amoled. Se cand mi-am luat telefoane doar cu ips lcd nu mai am probleme. Stralucirea si contrastul puternic si pmw' ul din oleduri si amoleduri sunt total nesanatoase pentru ochi si creier. Ips lcd face ca telefonul sa fie mai ieftin, ecranul mai rezistent la socuri si sansa reduse la pmw ( acele linii pe care le vezi pe telefon cand ai lumonozitatea redusa). In schimb ips lcd are o luminozitate si un contrast mai redus, culori mai fade si un consum al energiei ceva mai ridicat. Dar asta este doar experienta mea personala. Tu trebuie sa mergi de urgenta la medic!