| ion2015 a întrebat:

Am 17 ani jumate si am o valva deschisa la inima, doctorii au zis ca nu este grav dar trebuie sa ma duc la control de 2 ori pe an, problema este ca ma sufoc, obosesc repede amestesc, am palpitatii. ce credeti? ce boala crederi ca am la inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Deci da, am cunoscut şi eu pe cineva cu asemenea problemă şi întradevăr nu ai voie să faci mult efort, nu prea ai e face, dar dacă vezi că te simţi rău constant mergi la doctor şi spune-i. Oricum nu ştiu ce tratament îţi poate da.

8 răspunsuri:
| Alexstrasza a răspuns:

Palpitatiile, ameteliile as zice ca e o lipsa de calciu, dar faptul ca obosesti repede cred ca e suflu sistolic gradul 1-2... nu stiu ce sa zic, doctorul stie mai bine

| iuli a răspuns:

Boala se numeste suflusistolic. Simptomele acestei boli sunt exact cele care le-ai enumerat tu.

Nu trebuie sa te ingrijorezi, boala dispare dupa varsta de 18 ani.

| UNfriendLY a răspuns:

Nu cumva ai suflu sistolic?

| hippiemuslim a răspuns:

Esti amuzant. Tocmai ne-ai spus ca ai fost la doctor si ti-a spus care iti este problema. Si eu obosesc foarte repede, ametesc si am dureri ale articulatiilor dar asta pentru ca nu sunt un tip sportiv.
In orice caz, poti face un test de sange sa vezi poate esti anemic.

Janina
| Janina a răspuns:

Am avut aceleasi simptome ca si tine, si mi-au zis ca am o valva la inima care nu pompeaza cantitatea de sange necesara.
mi-au dat regim si pastile.
nu am luat nici pastilele si regimul l-am aruncat laughing
am incercat sa ma mentin eu cat mai ok, sa nu fac abuzuri, iar acum ceva vreme am fost iar la control si mi-au zis ca sunt bine!
ca aceste probleme sunt intalnite la adolescenti insa cu timpul trec de la sine, asta fireste daca nu sunt grave.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o malformatie cardiaca. Suflul este si el o manifestare a ei. La urmatorul control intreaba exact ce precautii trebuie sa respecti, legate de alimentatie, somn, efort si altele. Evita tot ce iti este interzis: efortul excesiv, fumatul, strsul, noptile pierdute, cafea, cola, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am ce ai si tu, boala se numeste suflu sistolic, dar nu e ceva pentru care sa iti faci griji, va trece cu timpulwinking. Multa sanatate!

| Aysa19 a răspuns:

Stai lin nu e grav am avut si eu mi-a trecut nu ai voie s faci sport happy. numai fi agitat fii fara griji