| Valentina7777777 a întrebat:

Am 17 ani mama a zis ca ma va duce la ginecolog sa mi se analizeze secreţia vaginala eu am mai fost la ginecolog dar nu mi s-a facut niciodată aceasta procedura şi îmi e puţin frica.Cum se va face procedura? Va fi dureros?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Iti ia cu o spatulă nu este dureros deloc, cum iti lua in pandemie la testul covid, atunci iti lua din nas si din gura secretii, acum iti va lua din vagin nici nu simti nu te va durea deloc.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca nu ai de ce sa-ti fie frica, ca nu te inteapa, musca, taie sau bate.
Doar se uita la pasarica ta si ia cu un betisor, putin din secretia vaginala.

| Miruna333 a răspuns:

Nu. Se introduce un specula pentru a largi pereții vaginului, apoi cu un tampon se recoltează secreția.
Chiar daca ar fi dureros, ar dura foarte puțin, nu ar trebui sa ne sperie atât de tare durerea, totul este suportabil si putem face fata.
Anual iti vei face controlul ginecologic, si la cea mai mica aparate a unor simptome, vizitează ginecologul