| NicoletaNico555 a întrebat:

Am 17 ani mama m-a dus la medic pentru ca aveam dureri abdominale şi medicul a descoperit ca am apendicită şi a zis ca trebuie operaţie.Îmi e frica de operaţie e prima mea operaţie.Cum va fi procedura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Procedura este simpla, usoara si nedureroasa, ca se face sub anestezie, dureaza 10-15 min si a doua zi esti data acasa.
Sanatate multa!

| wildthing a răspuns:

E normal sa iti fie frica, nimanui nu-i place sa fie taiat, dar trebuie sa te operezi, pentru ca altfel poti ajunge la peritonita si situatia poate deveni foarte complicata.
E o operatie usoara, ti se va face anestezie si nu vei simti nimic. Vei simti ceva dureri in timpul recuperarii, iti va fi frica sa te misti gandindu-te ca ti se rup cusaturile, dar te asigur ca disconfortul va fi suportabil...si treptat, in 3-4 saptamani, vei dansa din nou. Curaj!