| qieiqpalz a întrebat:

Am 17 ani, oare daca voi merge la psihiatru ma va costa bani?(am vorbit cu medicul de familie ) mi-a dat ceva pilule sa ma calmeze pentru ca eu ma enervez usor si des si a zis ca daca nu imi trece ma trimite la psihiatru.
Deci ma va costa bani? Daca da cam cat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daca esti asigurat si ai trimitere de la medicul de familie, consulturile la psihiatru sunt chiar gratuite.Sanatate!

| qieiqpalz explică (pentru AvalohAlyn):

Multumesc! Sper sa fie asa

| anonimg a răspuns:

Stăpânirea de sine trebuie să ne caracterizeze pe toți. Pentru aceasta trebuie depus efort continuu.
Nervii sunt draci, demoni; pe când răbdarea este darul lui Dumnezeu pentru oricine îl dorește. Răbdarea se dobândește prin efort, prin a nu zice și a nu face nimic atunci când suntem provocați.
Dacă ar fi să meargă la psihiatru toți oamenii nervoși și ușor iritabili, atunci cam 99% din toți oamenii ar trebui să ajungem la astfel de medici.
Noi nu trebuie să ne lăsăm stăpâniți de astfel de duhuri; dacă nu ne vom manifesta in cuvânt și faptă, aceste duhuri vor pleca de la noi. Dumnezeu este gata să ne ajute dacă Îi vom cere ajutorul.

Cât despre psihiatru, ai putea merge personal la un cabinet și să întrebi acolo.

| qieiqpalz explică (pentru anonimg):

Nu am cum frate mama ma enerveaza de 3 ani si deja numai pot numa cand ii aud vocea imi vine sa ma enervez

| costinvlad a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu? Ce spui acolo sunt prostii. Tu ai avea tupeu sa stai tu sa intorci obrazul? Daca da cineva in tine dai si tu. Eu asa fac. Plus ca sunt modern si liberal si de politica dreapta si Ateu. Nu trebuie sa intorci obrazul si nici sa crezi minciuni, sa iei vina asupra ta etc.

| anonimg a răspuns (pentru qieiqpalz):

Trebuie să faci așa cum am spus. Nu există o soluție mai sănătoasă. Caută măcar o dată să faci așa. Va fi bine și pentru tine și pentru mama și familia ta.
Dacă acum nu depui efort, îți vei trata la fel viitoarea ta familie care ți-o vei face. Astfel suferința își va întinde rădăcinile în lung și-n lat, și vor avea de suferit si alți oameni care vor veni pe lume. Iar copii îți vor moșteni genele și se vor naște cu un caracter iritabil, ca al tău. Ei vor fi o povară pentru ei înșiși și pentru alții. Și dacă tu nu vei lupta, te vor moșteni și în privința aceasta: nu vor lupta nici ei cu problemele lor, ci vor apela la medici și la medicamente pentru tratament -lucruri care nu rezolvă problema nici pe jumătate.
Caută să stai cât mai departe de influența stricăcioasă a mamei tale. Dacă este nevoie arata-i acest mesaj. Oamenii trebuie să-și cunoască defectele și să le remedieze.
Mulți oameni se casatoresc, își formează familii și dau naștere la copii mai înainte de a-și îndrepta defectele de caracter. Și acesta este un mare rău.
Unul din părinții tăi a fost la fel ca tine; tu l-ai moștenit, și vei transmite lucrul acesta mai departe copiilor tăi. Dar nimeni din aceste generații nu luptă pentru biruință. Iar puterea de a lupta scade cu fiecare generație. Trebuie să luptăm cu defectele de caracter. Toți avem defecte, și toti trebuie să luptăm.

| Donsavas a răspuns:

Consultatiile sunt plătite de casa de asigurari. Tu mergi la pedopsihiatru fiindca esti minor.

| alina2k18 a răspuns:

Eu ma duc frecvent la psihiatru, nu costa nimic, dar e la spital de urgenta de stat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Personalitate multipla a? Aici te crezi o ea, tu de fapt esti un el. Naspa viata asta sad

| qieiqpalz explică (pentru alina2k18):

Si ce faci acolo?

| alina2k18 a răspuns (pentru qieiqpalz):

IMi da reteta cu medicatia pe care o iauwinking si ii mai spun cum ma simt, etc.

| alina2k18 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing de aia a vrut sa ma interneze prima data laughing) m-a cam ghicit lol
winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru alina2k18):

Unde e Alin si ce ai facut cu el? Panarama aia de om pana nu zicea de 5 ori "boss" nu se simtea bine asa ca nu esti el sad

| georgestanciu a răspuns:

Nu se stie vei vedea acolo

| andreialinangh2003 a răspuns:

Consultatiile la psihiatru trebuiesc platite...ele conta intre 100-200 lei / sedinta

| qieiqpalz explică (pentru andreialinangh2003):

Ala nu e psiholog? de care zici tu

| Trading_Metin_1989 a răspuns:

Daca te enerveaza, sau parintii tai sunt comunisti si tu democrat de dreapta, spune-le ca nu ai chef sa fii prostit si ca vrei sa fii lasat liber sa te distrezi. Tu decizi daca te distrezi sau inveti. Este bine sa te distrezi dar sa si inveti la 2-3 materii gen mate si eng si info sa mergi la facultate. Dar sa spui la psihiatru ca nu o suporti pe mama ta si ca te enerveaza. Daca te stresezi poti face rau la inima depinde daca te stresezi rau. Cand te stresezi spune-i mamei tale ca pe vremea lui Ceasca se manca din gunoaie si ca de aia face ea asa. Daca tu vrei de exemplu Samsung Galaxy S9 trebuie sa ii zici ca mai bune iti pune bani de o parte si multe alte chestii. Poti juca si la pariuri ca sa faci bani daca ai boroc, dar greu sa te lase la 13 ani. Poate la Excelbet sau unde ii doare de varsta ta. Daca mananci prostii se ia de tine. Mananca calorii si proteine multe, lactate, fructe, legume, si carne. Carnea nu este obligatorie. Si sala sa faci.

| qieiqpalz explică (pentru Trading_Metin_1989):

Man am 17 ..nu 13 su nu asta e problema mea la parintii mei numai stau sa explic.

| Trading_Metin_1989 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Nu ii baga in seama. Si daca te pune sa muncesti unde nu iti place, incearca sa gasesti chirie dupa ce faci liceul si servici bun.