| Ynocentu a întrebat:

Am 17 ani si acneea este o afectiune dezgustatoare cu mari batai de cap. Nici pana in acest moment nu am scapat de ea, fie ca e de la barbierit si pielea sensibila si neobisnuita cu lama fiind provoaca acnee, dar sa stiti ca pe frunte nu dau cu lama laughing. Acum am inceput un tratament cu rosii care din cate vad eu spre uimirea mea parca ar da rezultate pana acum incercand doar cu o solutie Aknesol care doar le lua din roseata.

Ce sfaturi imi dati? Sa o las mai usor cu barbieritul? Imi recomandati o vizita la dermatolog sau la un salon care face o curatare de fata (puncte negre, cosuri)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ilegalnonstop a răspuns:

Punctele negre si cosurile nu au treaba cu aparatul de ras(problema e hormonala)! incearca mach 3 sau un Philips electric!

| danielaxyz a răspuns:

Incearca crema cu extract de melc de la Herbagen,o sa-ti dispara si semnele si iritatiile, ce daca esti baiat? poti si tu sa folosesti o crema mai ales sa faci tenul curat, eu o folosesc de mult timp, mi-a curatat tenul foarte bine, nici pe caldura asta nu mi-au aparut cosuri

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Incearca sa folosesti balsamul asta dupa barbierire..prietenul meu il foloseste si nu se irita si nici nu-l mai ustura http://www.beautyspot.ro/......50x250.jpg
Pe langa asta..incearca sa faci o vizita la dr dermatolog sau daca nu eu iti recomand sapunul cu sulf de la Harrogate pe care il folosesc si eu si e f bun http://2.bp.blogspot.com/....../421-1.jpg

| Alishia a răspuns:

Dermatolog,am o prietena cu aceeasi problema si i-a dat un regim alimentar si nu mai stiu ce