| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si acum un an mi-am taiat coltul de la unghia mare de la picior si am facut puroi... apoi dupa cateva luni unghia a inceput sa creasca tare si groasa si galbena, parca ar fi de lemn.ma mai si doare de la incaltaminte. ce as putea sa fac? in afara de mers la medic, alta varianta nu exista? din experientele voastre propriihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Daca unghia este groasa si galbena, in afara de ce spune Arriadna ar putea ca sa fi facut micoza la unghi acu pricina. Asta se trateaza cu "tea tree oil" dupa ce faci o baie fierbinte la picioare cu apa cu sare (50 -10 minute). Picura uleiul esential pe locul respectiv.
Sanatate!

| anad a răspuns:

De ce nu vrei sa mergi la medic? Sigur iti va rezolva chirurgical problema(asta e!), dar ai o siguranta ca scapi de durere si te vindeci.Ai putea incerca si la pedichiura, dar nu cred ca va accepta sa-i faca ceva.Curaj si la medic!

| arrriadna a răspuns:

Salut. Un an e cam mult. Ce ai avut tu se numeste "Panaritziu" si apare si de la o simpla intepatura cu foarfeca. Eu am schiopatat 3 luni pentru ca m-a mancat in fund (aveam 19 ani) sa merg cu mama la pedichiura, dom'le, ca se si sterilizeaza... Nici nu m-am mai dus!
In cazul tau, iti propun sa te asiguri intai ca sub unghie e curatenie, in caz ca a mai ramas ceva puroi. Daca mai este, trebuie sa il "tragi" intre unghie si pielitza in lateralul unghiei, ca sa iasa usor si fara durere.
Eu imi faceam asa: Apa cu faina (imi puneam in palma o linguritza de faina si picuram cate putina apa), amestecat pana iese "ca un lipici moale", pus in strat gros partial pe unghie si partial pe piele, acolo pe unde vrei sa iasa. Stai asa pana se intareste si "ciobesti coca aia uscata". De cateva ori, pana se aduna pe dedesubt. Apoi un ac/ scobitoare, intepi pielea si iese. Trebuie musai sa iasa si cativa stropisori de sange/ limfa ca sa fii sigur ca nu mai ai nimic. Daca dupa ce iti pui cataplasma cu faina nu se strange nimic in 2 zile e clar ca nu mai ai puroi acolo si stai linistit.
Incearca sa folosesti si niste incaltari care sa nu te apese pe deget si, in general, sa nu iti "tina piciorul ca in menghina". Mai acorda-ti o singura luna apoi fuga la doctor.
App, daca si la alte unghii vezi schimbare de colorit si densitate s-ar putea sa fie doar o maturizare a organismului (ai 19 ani totusi).

| Vizitiul a răspuns:

Am avut un amic in aceeasi situatie ca si tine, si ala facea pe nebunul, era foarte stresat din aceasta pricina. Pana la urma l-au convins parintii sa mearga la doctor, efectiv intampina dificultati majore la deplasare. Nu vreau sa te sperii, dar o sa-ti faca anestezie locala si o sa-ti indeparteze unghia, du-te si rezolv-ohee hee. Pe urma pot aparea complicatii! Lasa frica deoparte, e vorba de sanatatea ta, nu o sa te doara, asta-i doar in mintea ta! Succese!

| Kqzu97 a răspuns:

Si eu am problema asta dar nu stiu cum o pot rezolva fara a merge la doctor.Succes