| claudia_7744 a întrebat:

Am 17 ani si nu mi-am inceput inca viata sexuala, totusi am fost la medic sa-mi fac o ecografie crezand ca am apendicita.Si mi-a zis ca am un chist de 5 pe 4 cm.:-s! E normal sa am asa ceva avand in vedere varsta si faptul ca nu mi-am inceput viata sexuala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Aura a răspuns:

Da. E posibil sa fie de la o raceala. Nu e neaparat sa nu mai fi virgina, astea pot aparea oricand. Insa iti dau un sfat ( din proprie experienta). Eu cand am avut chist, medicul mi-a prescris anticonceptionale, te sfatuiesc sa ai mare grija cu ele, si sa le ia pe cele potrivite, altfel iti pot deregla organismul total straight face la fel cum am patit si eu. Bafta!

5 răspunsuri:
| allleeeee a răspuns:

Pai da.
Mama mea a avut un chist din cauza microbilor.Chistul de fapt este o punga cu microbi care se poate depune oriunde.
Deci poti face un chist si la ficat, plaman si alte organe.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e normal, dar nu are absolut nici o legatura cu viata sexuala. Chisturile ovariene sunt o boala de sine statatoare care apare in egala masura la fete si femei, inainte si dupa inceperea vietii sexuale. E important sa-l tratezi, dat fiind ca este atat de mare.

| ingerell a răspuns:

Eu am fost operata de chist la 10 ani
nu stiam nici ce inseamna virgina apai altelelaughing)
sincer nu stiu cauza nu mai tin minte explicatiile doctorului

Abh
| Abh a răspuns:

Adolescentele cu exces mediu de androgeni prezinta de obicei unul sau mai multe din triada de simptome: acnee, neregularitati menstruale, hirsutism.

O alta problema de sanatate a femeilor este formarea unui singur chist ovarian, iar la cele mai multe dintre ele mostenirea genetica isi spune cuvantul : imaturitatea sistemului hormonal endocrin impiedica functionarea corecta a ovarelor. Marimea chisturilor variaza intre 3 si 6 cm, dar ele nu pun in pericol sanatatea daca apar la varsta tanara.

Chistul trebuie monitorizat, iar tratamentele cu anticonceptionale pot rezolva acest chist unic. Daca in 2, 3 luni, tratamentul nu da rezultate, medicul poate recomanda interventia chirurgicala, mai ale cand chisturile cresc foarte mult

| alina_3473 a răspuns:

Se poate intampla depinde de fiecare organism nu suntem toti la fel oricum cred ca acest sfat ar trebui sa ti-l dea un medic