| Andreea9222 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa va zic ca aveam dintii f mici ca la un copil nu stiu de vreo 10 ani, mai ales cei de jos. Dar de vreo 3 saptamani observ in fiecare dimineata cand ma duc la baie ca se retrage gingia.Astfel acum dintii mei is foarte mari, gingiile sunt foarte jos/sus depinde de parte big grin. Sper ca intelegeti.As vrea sa va intreb daca este ceva normal sau daca este cumva vorba de paradontoza.Maine voi merge si la medic. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi un inceput de paradontoza. Cel mai bine e sa mergi la un stomatolog. El iti poate spune cu precizie daca e normal sau nu si iti va spune ce trebuie sa faci. Poti mesteca dupa ce te splei pe dinti o frunza de salvie care intareste dintii, improspateaza respiratia sau te poti clati dimineata si seara cu ceai de musetel care calmeaza gingiile. Insa nu amana vizita la stomatolog mai ales ca ai observat aceste schimbari in timp asa scurt.

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la stomatolog, probabil ai tartru, de aceea ai senzatia ca se retrag gingiile.