| NicoletaNico555 a întrebat:

Am 17 ani sunt alergică la muşcaturile de albine azi ma înţepat o albina şi nu am mai putut respira ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la spital!
Probabil ca alergia ta este minora, odata ce nu ai facut soc anafilatic, nu ai intrat in coma si esti inca bine, daca ai venit sa ne scrii pe forum, in loc sa mergi direct la spital.

| ioana748 a răspuns:

Antialergic de la farmacie.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să ai un epipen la îndemână mereu mai ales în sezon.

| Dragobeta a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Aici nu vorbesti cu colegii tai ca sa vorbesti in termeni medicali. Trebuie sa vorbesti in termenii intelesi de useri.
Spun pentru ca am mai vazut si alte raspunsuri de ale tale.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să ai o injecție cu adrenalină în situația în care faci şoc anafilactic de la înțepătura de albine. Trebuie prescrisă de un medic şi trebuie să o ai la îndemână mereu.
Câteodată oamenii fac reacții alergice foarte violente la înțepături de albină şi nu mai pot respira. Asta ppate fi periculos. Epipen aşa se numeste injecția este foarte uşor de făcut şi se face chiar şi prin haine.