| NicoletaNico555 a întrebat:

Am 17 ani trebuie sa merg la dentist sa mi se scoata o masea dar îmi e frica de anestezie.Cum se va pune? Va fi dureros? E prima data cand merg la dentist pana acum nu am avut probleme cu dinţi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O intepatura in gingie atat e anestezia

| ianis1231231 a răspuns:

Daca trebuie sa ti se scoata o masea de minte nu trebuie sa iti fie frica de anestezie.
Cand mi-am scos măseaua de minte nu m-a durut cand mi-a facut anestezia.Ce a fost nasol a fost ca trebuia sa deschid gura foarte mult si trebuia sa o tin deschisa destul de mult timp. Durerea apare cam dupa 2 ore de la operatie si chiar doare foarte rau dar cam in 2 zile mi-a trecut plus ca am am mai luat si ceva de durere a doua zi si nu a fost chiar asa rau

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti va scoate maseaua, doar o va trata, ca esti mult prea tanara sa ai dintii atat de cariati incat sa fie scosi.

| GirthD a răspuns:

Prin injectie in principiu.

trebuie sa o faci, o sa doara putin dar pe urma nu vei mai simti nimic

| StoicAnalysis a răspuns:

Anestezia e fix pentru a nu simti durerea. Iti va baga o seringa micuta cu anestezic. Te va intepa primele 2-3 secunde. Durerea acului e medie ( adica o poti tolera intr-o oarecare masura )

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ai avut probleme cu dintii, dar incepi cu o extractie?
Vrei sa zici ca nu te-ai dus la dentist de frica, iar acum nu se mai poate face nimic pentru maseaua respectiva. Altfel mergeai la un tratament de canal si la final la o plomba.

Legat de durere, ti-a raspuns cineva pe aici, simti acul la inceput, o durere foarte usor de suportat. Alta durere nu vei avea.
Din punctul meu de vedere, la extractii, cea mai naspa parte e amorteala si faptul ca trebuie sa tii gura inchisa o ora dupa interventie.
Iar pe viitor, ca sa acoperi golul pe care il faci acum cu extractia, va trebui sa iti slefuiasca maselele vecine, sa bage cuie in ele, si sa-ti puna 3 masele false acolo, ca sa ai gura completa. Vorbim de mii de lei aici.