| unaboona a întrebat:

Am 18 ani si am aflat de curand ca am ramas insarcinata. oricat de mult de mult as vrea sa pastrez acest copil din pacate nu pot, barbatul cu care am ramas nu mai ma baga in seama nu vorbim nici nu ma iubeste(inca nu a aflat de sarcina), as fi nevoita sa imi las scoala s-ar naste conflicte in familie etc. etc. daca fac intrerupere de sarcina la varsta asta risc sa-mi pierd fertilitatea? ce traume fiziologice apar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stii niciodata ce risc de infertilitate ai. Esti foarte tanara si fiind prima sarcina riscul este cu atat mai mare. Sunt femei care nu au absolut nici o problema dupa 10 avorturi si altele care nu au mai reusit niciodata sa ramana insarcinate dupa un singur avort. E imposibil de stiut in ce categorie te vei incadra. Poti micsora riscul facand intrerupere de sarcina intr-un spital, cu 2-3 zile de internare, cu anestezie buna (dar toate astea costa, fiindca asigurarea de sanatate nu acopera cheltuielile implicate de omorarea unui copil).
Traumele sunt majore si in nici un caz fiziologice (fiziologic inseamna normal). Practic niciodata uterul tau nu va mai fi la fel ca inainte, vindecarea va fi imperfecta. In acelasi timp, trauma psihica este majora. Tu ramai mama copilasului acela toata viata. Numai ca in loc sa fii mama unui copil viu, vei fi mama unui copil mort. Gandeste-te bine daca conflictele in familie merita sa iei viata pruncului tau.

15 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Discuta cu un medic ginecolog toate aceste aspecte.Nu este chiar bine sa aduci pe lume un copil in aceste conditii. Spune-le parintilor tai ce ti s-a intamplat.

| deeeeeebora a răspuns:

Dupa un pacat, mai vrei sa faci unul si mai mare? iti risti vesnicia? un copil e o binecuvantare pentru multe familii care nu pot sa il faca.eu zic sa fi curajoasa si sa-l pastrezi. vorbeste cu un preot/pastor.

| andre999 a răspuns:

Si cum o sa te suporti dupa ce faci asta avortul, daca ai gresit asumati responsabilitatea nu omora oameni nevinovati pentru greselile tale. Trebuia sa te gandesti la asta inainte sa faci sex, daca ai fi ascultat de Mantuitorul Hristos ai fi inteles, dar fara El esti un copac neroditor si ca orice copac care nu rodeste te vei usca repede. Mai ai timp sa te pocaiesti asumati responsabilitatea, pastreaza copilul si poate vei fi iertata caci fara iertarea propriei constiinte nu vei putea sa stai in fata lui Iisus. Traumele fiziologice sunt mult mai mici decat cele spirituale.

| Derye a răspuns:

Www.avort.ro

Vezi acolo metode de avort...and stuff!

| mystik a răspuns:

Ai face bine daca ai vb ca tatal kopilului si a-ti lua impreuna o decizie ca asta il priveshte si pe el, doar nu l-ai zameslit tu sng? daca el neaga sau i-ti spune sa faci avort mai bine nu-l asculta si nashte acest prunkuletz, care probabil i-ti va lumina viata.Ai dreptate tu risti sa i-ti pierzi fertilitatea ceea ce mai apoi ai sa regreti, daca dumnezeu te-a inzestrat cu asa o komoara mai bine pastreaz-o cu sfintzenie, sunt o multzime de-a femei care sunt sterile si ar face orice pentru a avea un kopil.eu cred ca naskind acest bebelush ai tai nu te vor lasa de izbelishte si te vor ajuta, ai sa te deskurci.succese

| Rj a răspuns:

Am lasat raspunsul ca anonim, pentru ca nu aveam cont si nu a aparut. O sa mai las odata : Gandeste-te cum o sa te simti cand o sa ai 30 de ani si o sa vezi pe strada o fetita sau un baietel de 12 ani si o sa zici " varsta asta ar fi avut-o copilasul meu ".

| Pinguadi a răspuns:

Eu sunt contra avorturi crying(( situatia este cam ...sensibila eu zic sa nasti copilu sad pentru ca el nu are nici o vina ca ai ramas insarcinata :

| lextim a răspuns:

Pacat de copil. dar e viitorul tau in joc! gandeste-te la asta. ai sa fi singura, sa-l cresti. plus ca aici e vorba si de viitorul copilului, care nu va fi prea roz.

| pitesti a răspuns:

Pacat de copil ca e suflet nevinovat pe care tu il ucizi...

http://media.photobucket.com/......C10181.jpg

| Anonimusss a răspuns:

Mda...cam aiureasad nu stiu ce sa spun... dar consider ca trebuia sa te gandesti la consecintesad acel copil nu are nicio vina. Eu zic sa-l pastrezi, asta nu trebuie sa insemne ca trebuie sa renunti la studii sau ceva de genutongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te cum o sa te simti cand o sa ai 30 de ani si o sa vezi pe strada o fetita sau un baietel de 12 ani si o sa zici " varsta asta ar fi avut-o copilasul meu ".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece n-ai inca o meserie si nu te poti intretine singura, fa avort cat mai repede! Esti prea mica pentru asumarea unei responsabilitati atat de mari cum e cea a cresterii si educarii unui copil.
Si data viitoare foloseste mijloace contraceptive sunt foarte multe, ai de unde alege.
Vei face copii nu-i problema, daca-ti vei dori vreodata vei gasi posibilitatea, dar ai grija sa-i doresti si sa fii in stare sa-i cresti si sa-i educi!
Un copil neglijat e cea mai jalnica faptura care se poate imagina (crede-ma, vad zilnic asa ceva, vorbesc din experienta ). Fa avort cat mai repede.

| Monna a răspuns:

As crede ca mai mult psihice. Te va mustra constiinta ca ai pierdut acel copil. am citit mai multe cazuri. in care femeile nu puteau dormi din aceasta cauza, aveau cosmaruri cu si despre copii. in + dc te.ai culcat cu el daca nu te iubeste? sad. incearca sa vorbesti familia, el. nu lua decizii singura! happy. ai grija. >big grin

| anamaria_6210 a răspuns:

Si eu am ramas insarcinata la 17 ani si la 18 ani am nascut un baietel inre timp eu m-am maritat cu tatal copilului meu. Dar in legatur cu problema ta nu stiu ce sa zic eu am o prietena care a facut intrerupere de sarcina la 16 ani si acum si eaare19 ani e casatorita s are un bebe mic.

| leo13 a răspuns:

"Doamne, Tu m-ai alcătuit în pântecele maicii mele.
Te voi lăuda, că sunt o făptura aşa de minunată"