| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 si vreau sa aflu cum scap rahitism de(toracele excavat)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, la varsta ta, nu prea mai ai cum scapa de aceasta problema. Tu nu mai ai rahitism acum, asta este doar o sechela, o urma a bolii. In copilarie s-ar fi putut monta un dispozitiv care sa traga de stern, cu efecte bune (desi trebuia purtat mult si era tare chinuitor). Acum, dupa osificarea completa a sternului, nu mai poti face nimic.

Abh
| Abh a răspuns:

La varsta asta, osificarea este deja un proces incheiat, nu mai ai ce sa faci. Parintii tai si medicul tau de familie trebuiau sa sesizeze din perioada copilariei deformarea cutiei toracice si sa ia masuri.

| quintron a răspuns:

Pai de ce sint doctori? aici nu gasesti specialisti! mergi la medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Excavat?! Cine a adus excavatoru'? @Mhn24, tu ai fostnot listening?
Cine aduce pamantfeeling beat up?