| Patricia445555 a întrebat:

Am 19 ani, am mai zis ca sunt însărcinată dar nu am menţionat luna sarcinii, sunt în 6 luni am simţit azi prima miscare al lui bebe. Prima mea sarcina si de asta şi aş vrea să va întreb daca e normal ca am simţit o presiune când a miscat bebe pentru prima data.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca de acum vei simti presiune in burta, miscarile bebelusului apar la prima sarcina pe la 4.5-5 luni si se intetesc odata cu cresterea lui in burtica.
Dupa 7 luni vei simti presiune si in vezica, senzatia ca trebuie sa mergi la toaleta si sa urinezi mai des, ceea ce este perfect nromal, deoarece se mareste copilasul si apasa pe vezica urinara.
Sanatate multa si sarcina usoara!

| ioana748 a răspuns:

Bebe a muscat mai de mult, dar probabil dormeai si nu ai simtit.
Da, este normal sa simti tot felul de chestii atunci cand misca bebe in burtica
Nastere usoara sa ai.
❤️

| Cipi1212 a răspuns:

Copilul se mișcă în burtă.

| adryang78 a răspuns:

E foarte nomal.
Sarcină ușoară și naștere și mai ușoară!
Ai grijă și de tine, și de bebe.