| Andrei200300 a întrebat:

Am 20 ani, 180cm și 95 kg, acum un an aveam 85kg, de atunci am început sa am probleme cu stomacul(din cauza ca eu mâncam foarte rapid) am început sa am diaree unele zile, scaune verzi și am decis sa merg la doctor, am făcut analiza pentru helicobacter plus homoleucograma, au ieșit bune și la ecografie mi-a zis ca am bila lenesa și colonul e puțin iritat. Am luat tratament, după 3 luni colonul și-a revenit, însă tot aveam problema cu bila, după am plecat la munca, am început iar sa mănânc foarte repede, nu mestec cum trebuie, pastilele nu prea le mai luam, am început sa consum și alcool, seara după munca câte o sticla de vin de 700ml sau în weekend whisky, m-am prostit,eram foarte stresat, m-am închis în mine nu mai vorbeam cu nimeni, eram stresat sa n-am cancer la colon sau altundeva. Tot cautam pe net tot felul de boli,iar în decembrie acum când am fost în România,la ecograf a ieșit totul bine, bila era la fel, am fost la doi doctori diferiți, ambii mi-au zis ca am bila lenesa, am fost și la un cardiolog pentru ca din cauza stresului aveam palpitații uneori și mi-a zis sa-mi iau un tensiometru și sa-mi iau tensiunea seara de seara și dimineața, pentru ca i-am zis ca plec în străinătate pana în iulie și mi-a dat tritatace sa iau doar dacă am tensiunea mare și magnosun, pentru ca mi-a ieșit tensiunea 160 prima data și a doua oara 143 și mi-a zis ca posibil de la emoții. In rest inima e sănătoasă, însă sunt panicat, am luat pastile, dimineața tensiunea e între 130 și 140 și seara între 140 și 155, sunt foarte panicat și de o luna am început sa am scaune moi aproape zi de zi. Am mai consumat alcool, am mâncat porcării și mult deodată, ma simt obosit în unele zile, în rest nu am alte simptome la stomac, doar scaune moi, sunt destul de plin pentru înălțime mea, as vrea sa slăbesc măcar 2 3 kg luna asta, nu mai vreau sa beau nimic alcool sau sa mănânc mult, dar ce ar putea fi? Sa fie cancer? Sunt foarte speriat, mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Nu este cancer. Tu avand bila lenesa si neavând grija la o dieta adecvata, este normal sa nu te simti prea bine. Alcoolul respectiv s-ar putea sa ti afecteze tensiunea.
Daca incepi sa te hidratezi cu apa si ceaiuri, sa mananci normal dar mai putin decat de obicei, cu siguranță organismul tau iti va mulțumi.
Ai cateva sfaturi in linkul de mai jos
Sanatate si toate cele bune,
https://www.catena.ro/bila-lenesa-cauze-factori-de-risc-si-regim-alimentar

| Andrei200300 explică:

Cu ce mint