Întrebare recomandată | florin616 a întrebat:

Am 20 de ani si mi s-a rarit parul dintr-o data, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mergi la medic ca sa depisteze cauza.

| neutrino a răspuns:

Sa mergi la medic.

| cristimihailov a răspuns:

Un drum pana la dermatolog si apoi unul de confirmare la endocrinolog are putea sa iti dea o idee despre ce se intampla.

| Lawliet14 a răspuns:

De cele mai mult ori e de vina gelul. Daca e genetic insa, nu prea ai ce sa faci dar poti sa il opresti din aceasta cadere brusca. Il tunzi 0 de cateva ori, te dai cu sampon bun, folosesti ceva anti-cadere, galbenus de ou si alte leacuri babesti. Mergi insa la medic mai bine. In cativa ani poti sa-ti faci si implant, deci nu e disperata situatia decat daca il pierzi pe tot. Uita-te la tatal tau, la bunici, ca sa stii la ce sa te astepti. Daca nu l-au pierdut pe tot, ai sansa implantului. REDUCE SI STRESUL! Si mananca si carne.

| Deliiiia a răspuns:

In primul rand, iti recomand un consult la medicul dermatolog.

In al doilea rand, incearca sa gasesti posibilele cauze(folosirea unor produse de par, alergii, alte probleme cutanate...etc.)

Ca o informatie suplimentara, problemele legate de par semnifica in limbaj metafizic pierderea contactului cu mediul inconjurator si cu eul interior.

| Kriss96 a răspuns:

Nu mai folosi niciun produs de styling pentru ca au foarte multe chimicale. Deci fara fixativ happy Si fara placa de par sau alte chestii. Lasa-ti parul cat mai natural. Incearca sa folosesti si sampon cat mai putin.
Daca vrei balsam foloseste apa cu otet de mere in loc de balsamul din comert.
Si cele mai bune pentru regenerare sunt mastile preparate acasa.
Un galbenus de ou, 2 lingurite ulei de ricin, 2 lingurite ulei de masline, o lingurita de miere, cateva picaturi de lamaie. Se intinde masca la radacina si se lasa 40 de minute. Apoi poti sa te speli pe cap. Si faci asta de 2-3 ori pe saptamana. Eu am facut tratamentul asta si dupa 2 saptamani nu mi-a mai cazut parul si a crescut mai frumos.

| florin616 explică (pentru Kriss96):

And blood of a virgin laughing

| Kriss96 a răspuns (pentru florin616):

Nup. Nu era asa reteta. Cauta pe netwinking

| Kumiko19 a răspuns:

Du-te la doctor.

| Paius_Cosmin_1992 a răspuns:

Ar trebui sa faci un control.

| sweetnov a răspuns:

In cele mai multe situatii cauza e genetica si te cam resemnezi. Priveste-ti membrii familiei si tragi concluzia. Nu prea poti face nimic. Altfel incearca un dermatolog, poate sunt cauze de alta natura ce pot fi reduse.

| Dora_Mark_1997 a răspuns:

Du-te la dermatolg

| alegnablu a răspuns:

Depinde de cauza.ar trebui sa iti faci niste analize. poate sa fie vorba de o carenta de vitamine si minerale sau poate fi vorba de o boala anume care a cauzat problema. zincul de ex este f important pentru sanatatea parului, vit B, A, E, D. oricum fa un consult medical

| AntoniaAnto9786 a răspuns:

Du-te și ia-ți gel și gata happy

| lsryyyyyyyyyy a răspuns:

Du-te la un medic.

| Somesan_Stefan_1998 a răspuns:

Folosesti des produse de par, gen Gel, Fixativ etc?

| florin616 explică (pentru Somesan_Stefan_1998):

Deloc

| TheLegendaryyyy a răspuns (pentru Somesan_Stefan_1998):

De la gel faci mai multa matreata si ti se rareste mai tare parul