| Bun123 a întrebat:

Am 20 de ani și o relație stabilă. În vara as vrea sa merg la ginecolog (pentru prima data) pentru a-mi prescrie anticoncepționale. Am mai multe întrebări și as vrea sa mi se răspundă fără "hate".
Cum sa îmi aleg medicul ginecolog și ce sa-i spun mai exact când îmi fac programarea? Am nevoie de trimitere de la medicul de familie? Care ar fi costurile pentru asa ceva? Am voie sa aleg tipul de contracepție? in condițiile în care as prefera contracepția prin metoda injectabila. Cum se desfășoară consultația?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| haileewatson a răspuns:

Alegi medicul prin recomandari, sau intri pe net si vezi care e cel mai bun cotat medic din orasul tau, sau daca mergi intr-o clinica privata te uiti pe site sa vezi ce medici au.

De ce vrei anticonceptionale?

| Bun123 explică (pentru haileewatson):

Mi-am început viata sexuala de jumătate de an și mi se par o risipa de bani prezervativelelaughing și în plus uneori îmi și fac griji ca pot rămâne însărcinată, sa nu fi fost rupte sau ceva. Pe scurt e un stres continu cu ele laughing.

| haileewatson a răspuns (pentru Bun123):

Inteleg dar sa stii ca exista foarte mult efecte adverse, cum ar fi cheagurile de sange, sangerari, depresie, anxietate, luare in greutate etc. Oricum doctorul o sa-ti ceara mai intai sa faci analize de sange.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bun123):

Risipa de bani prezervativele? Probabil ca partenerul tau nu se simte bine cu prezervativ. Nici mie nu-mi plac. Dar nu stii cat costa anticonceptionalele si reactiile adverse care pot apare pe parcurs. Nu mai spun de ceva dereglari hormonale ale organismului tau.

| Sorinelz1 a răspuns:

Să nu te trezești cu efecte adverse de la anticoncepționalele de nu-i mai putea să-ți scoți capul.

Dumnezeu a creat omu cu scopul de a se inmulții.

Ai grija ce preț plătești!

Poți sa te dereglezi hormonal și sa nu mai fi "bună" de nimic ca femeie.