| florina_hapciu a întrebat:

Am 22 de ani si medicul mi-a spus ca am hernie ombilicala. Pot sa ama asa ceva la varsta aceasta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, fiindca cele mai multe hernii ombilicale sunt ca urmare a unui defect congenital (innascut) al musculaturii abdominale.

| pep a răspuns:

Da, se poate avea si la varste mai fragede. Iti recomand sa mai consulti inca doi medici (sa fie trei, fara sot, ca la votare), inainte de a lua o decizie pentru tratament si operatie. Daca doi medici iti vor prezenta acelasi diagnostic exista sanse sa aiba dreptate in ceea ce spun insa investigatiile tale pentru autocunoasterea corpului tau fizic trebuie sa continue inainte de a lua hotararea finala.Se spune in popor, si chiar e bine sa fie asa, noi insine trebuie sa fim cei mai buni medici ai nostri, sa ne exploram si sa ne cunoastem cel mai bine corpul pentru a ne pastra sanatatea.Succes si sanatate!