| woidissjjwhe a întrebat:

Am 24/7 o stare de sufocare, simt ca nu respir cat trebuie, ca am respiratia scurta si ca nu intra destul aer in plamani. Pe analizele de sange arata ca am O2 din sange 22.5 mmHg (valori normale 83-108) si 34.1%. Mi le-au facut la spital ca am fost la urgente si mi-au mai facut un ekg care a iesit normal si m-au trimis acasa cum ca n-as avea nimic si ca ar fi pe sistem psihic. Eu m-am uitat abia acasa pe analize din moment ce i-au zis lui mama ca-s bune. Si pe analizele de acum 5 luni aveam O2 din sange 23.9 mmHg si tot la urgente le-am facut si la fel, doctorii nu au zis nimic legat de asta. Saturatia de oxigen e 100% cand imi pune aia pe deget. Am fost acum 5 luni internata si mi-a facut ecocardiografie si mi-a zis ca n-am nimic la inima. Este grav? Din cauza oxigenului scazut din sange am aceasta stare de dispnee? Am 15 ani. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Am fost acum 5 luni internata si mi-a facut ecocardiografie si mi-a zis ca n-am nimic la inima. Este grav?"

Ce safie grav?
Poate imaginatia ta, odata ce toate analizele si investigatiile la inima spun ca esti sanatoasa.
Tu doar inventezi simptome si iti induci atacuri de panica, de aceea nu poti respira.
ATACURILE DE PANICA sunt deseori confundate cu atacurile de inima, din pacate aceste simptome sunt produse de probleme psihice.

Ti-as recomanda cu tarie, sa mergi cu mama ta la un Medic Psihiatru pentru o consultatie si evaluarea serioasa, fiindca atacurile de panica debuteaza dupa mai multi ani de depresie si anxietate.
Sanatate multa!

| Robert2526 a răspuns:

Pot sa vad si eu analizele? imi poti trimite poze daca iti las o adresa de email?

| StudentLaMedicina a răspuns:

Tensiunea oxigenului, a dioxidului de carbon şi pH-ul se fac numai din sânge arterial. Normal că luat din sânge venos nu arată valorile corespunzătoare.