| Carina568 a întrebat:

Am 24 de ani, nu pot rămâne însărcinată, de asta mi s-a recomandat fertilizarea în vitro. Eu și soțul meu ne dorim foarte mult un bebe, am ovare polichistice și de asta nu pot rămâne însărcinată. Am primit niște injecții ce trebuie să le fac în burtă de la medic și sunt foarte dureroase.Ce pot face ca injecțiile să nu mai fie așa dureroase? E normal sa fie așa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Adica sa folosesti ovule de la alta femeie, fecundate de sperma sotului tau?
In cazu asta o sa fie doar copilul sotului dar asta e, tu doara sa fii gazda, e ok si asa.
Dar daca totusi faceti chestii de astea, eu stii ce as face? Asa merge pe catalog, sa caute aia femeie frumoasa, desteapta si devreme acasa, plus sperma de la mascul barbatul mortal, fatal, si ala destept, aratos, atragator si macar de faceti un copil sa fei sanatos, sa arate bine, sa fie si destept laughing

Pina la urma copilul tau este ala pe care il cresti, il nasti tu, ce conteaza de unde vine.

Injectiile alea asa am inteles ca is cam incomode, am cunsocut o femeie aici, care a mers si a facut tratamente de astea si asa spunea ca nu-i prea confortabil.
Vorbesc de america nu de ro, asa ca o fi in regula sa te simti cum spui.
Dar daca vrei sa fii tu linistita, suna doctorul spune-i chestia asta, intreaba daca e in regula sa te doara si de ala spune ca da, atunci stai linistita.
de aia ii dai malai destul laughing costa ceva si chestiile astea. Dar stai sa vezi cit o costa ovulu sau ovule, daca nu iese de prima data.

Despfre cine spun eu, n-a facut in vitro a facut tratament ca ovulele ei nu mai ajungeau la maturitate, la marimea normala, asa ca facut tratament de asta injectii, pilule, apoi ovulele sau facut mari, normale si apoi a fost sau i sa fecundat ovulul ei.

Bine nu stiu daca ai iti ia ovulul tau afara, il fecundeaza si apoi til implanteaza iar, tipa ce zic a facut sex, na apelat la fecudarea ovulului pe alta cale.
Uite ca daca toit esti pe aici zii cum e asta in vitro, e cu ovule de la alta femeie sau cu ovulele tale, is scoase, fwecundate si apoi iar implantate?

zii daca poti, macar sa retin si eu ceva corect, daca tot esti pe acii, sa nu mai caut eu, ca oricum nu-s curios, dar is curios sa stiu.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru relian):

În situația în care cuplul nu poate face copii natural se recurge la mai mulți paşi.

1. Încearcă să descopere dacă e ceva cu bărbatul. Îi face analizele de sânge să vadă ce nivel de LH şi FSH, testosteron, TSH şi aşa mai departe. Face examenul spermei să vadă câți spermatozoizi sunt, volumul de lichid seminal, dacă sunt viabili.
Se face apoi examenul clinic unde testiculele se vizualizează şi palpează pentru varicocele sau eventual cancer testicular.

2. Dacă totul este în regulă la bărbat trebuie să facă analizele femeii, la fel analize de sânge, clinic, dar şi de exemplu histeroscopie unde mucoasa uterină se vede şi se iau probe dacă este necesar. Infertilitatea femeilor este un subiect amplu şi complex şi poate apărea de la mai mulți factori decât faptul că ovarele nu ajung la maturitate. Poate fi din cauza endometriozei, unei infecții cu chlamydia mai vechi care au dat aderanțe la tubele uterine, adenomioze sau poate fi pur şi simplu inexplicabilă (idiopatică).

3. De aici se recurge la inseminare dacă sperma are o calitate bună. Se încearcă inseminarea de câteva ori după ce femeia şi-a administrat aceste injecții pentru maturarea ovarelor (care se administrează oricum chiar dacă tu nu ai o problemă cu asta şi se face pentru a matura mai multe folicule în loc de unul singur cum se întâmplă într-un ciclu obişnuit).

4. Fertilizare in vitro este ultimul pas. Aici fertilizarea se face în exteriorul corpului femeii şi celula ou sau zigotul se implantează când a ajuns la faza de blastocist.

Nu se folosesc decât foarte rar materiale genetice de la alte persoane şi în cazuri destul de speciale. Sper că ți-am răspuns corespunzător.

| relian a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Daca femeiea a spus ca face tratament, despre ce desene animate vorbesti tu?
Nu face tratament cu moasa satului logic laughing dec i o fost la doctor, o vaerificato ala si pe el si pe ea, stai tu linistit, nu se apuca doctorul sa-i dea trament ei daca era in regula.

Miai raspuns satisfacator, raspundei celui care intreaba nu mie laughing femeia intreba daca e normal sa doara acele injectii ce le face.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu poți renunța la injecții și să iei medicamente?

| Robert2526 a răspuns:

Din pacate este normal sa fie foarte dureroase si nu poti face nimic sa diminuezi durerea.

Sper din tot sufletul sa reusesti sa faci un bebe si sa merite tot chinul acesta. Multa sanatate iti doresc

| StudentLaMedicina a răspuns:

Ai încercat cu teste de ovulație?
Ați încercat inseminare prima dată? Sau direct in vitro?
Ai luat vreun tratament pentru ovare polichistice?

| relian a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Daca fata o fost la specialist ce mai intrebi, Asa se procedeaza, chiar daca o sa fie ajutata, are nevoie de tratament, injectii cum spune ea, apoi dupa nu stiu cit timp, cand este la ovulatie merge si ori o insaminteaza aia, ori face sex, desi eu i-as recomanda sa mearga acolo sa ii implanteze aia sperma si sa fecundeze ovulul, daca se face de fecundat.

Ce sa incerce daca ovulele ei nu ajung mature nu ajung unde trebuie, ce sa inseminezi?
Poate nici asa sa nu mearga cu tratament si singura optiune sa fie cu obvule luate de la alta femeie, daca accepta ea si sperma de la barbatusau.

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Poate te ajuta ceva o crema anestezica.