| dianaanton a întrebat:

Am 26 ani si am facut varicela(varsat de vant). astazi e a 5 a zi si nu mai suport mancarimea si durerea in gat.primele doua zile am avut febra iar acum nu mai pot din vina mancarimii.am dat cu mixtura mentolata,pana si cu spirt, cu comprese reci.nu stiu ce sa mai fac.cat timp mai dureaza mancarimea? ce pot face pentru a ameliora durerea de gat? iar pe fata mea sunt enorm de multe,voi ramane cu pete? incerc sa nu ma scarpin sa le rup, cu toate ca nu mai rezist. multumesc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Patricia96 a răspuns:

Ahh..nasol..e firescsad
stiu cum este.da-te cu multa mixtura.
e super iritant.dar trece..depinde cat tine 1 saptamana 2 3 sad

| Apocaliptic a răspuns:

Data in continuare cu mixtura ca e buna.
Imi pare rau, dar cu cat este mai in varsta cu atat mancarimile sunt mai puternice.

Petele alea o sa iti treaca dupa minim 2 saptamani dupa ce nu mai ai varicela.
Daca le rupi o sa-ti ramana pe viata.
I-a tantum verde pentru durerea in gat

Daca chiar nu mai rezisti de la mancarimi si vrei sa te scarpini, uitate bine la bube si scarpinate pe langa.

Insanatosire gravnica!

| loredana2999 a răspuns:

Cand eram mai mica si eu am avut varicela si pe mine ma manaca de nu mai suportam si ma scarpinam in truna exista un praf numit praf de mare care este albastru si iti dai unde sunt aceste bubite cat despre fata sa nu te scarpini ca iti va ramane semn nu numai pe fata pe tot corpul. sper ca ti-am fost de ajtor. si sa ne mai scrii.
insanatosire gravnica. pppa kiss

| AlexT94 a răspuns:

Eu cand am avut varicela am stat 2 saptamani acasa, din care 5-6 zile de mancarimi intense. Nu te scarpina/nu le rupe.Am facut prostia sa rup una si am o frumusete de "gropita" pe fata.
Eu am folosit si albastru de metil happy