| lucian72 a întrebat:

Am 39 ani 1.75/70 kg sex M
La ultima ecografie am ca rezultate:
FICAT: Hepatomegalie, lob stang 85mm, lob drept 155mm, cu ecostructura densa, ecogenitate usor crescuta.
COLECIST: nelocuit, cu pereti reflectogeni, cu umbre marginale, contine rare mici imagini reflectogene atasate de perete.
PANCREAS: Cap 35.4mm, corp 19.9mm, inomogen, ecogen
STOMAC cu continut hidroaeric a jeun in cantitate mica
SPLINA cu diametrul longitudinal 117.5mm, omogena
BIOCHIMIE:
-TGO -19.4 (vn intre 5-40)
-Gama GT -34.6 (11-66)
-TGP -22.8 (5-41)
- Colesterol seric total -216.0 (120-200)
- Trigliceride serice -247.9 (30-160)
Ar trebui sa-mi fac probleme mari? Cum ar trebui sa fie rezultatele normale? Ajunge un regim alimentar si LIV52 cu ESSENTIAL FORTE?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu sunt probleme mari, doar ca mananci multe grasimi si/sau dulciuri. Regim alimentar, ceva sport, renuntarea la alcool (daca consumi mai mult decat ocazional) si unul din cele doua preparate protectoare hepatice mentionate sunt suficiente.