| Stociul a întrebat:

Am 39 de ani si din vara anului trecut ma confrunt cu niste ameteli dupa chiar 5 minute de mers prin soare. Sunt alergica la razele solare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Dute la un endocrinolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă ai amețeli trebuie să te prezinți la medicul de familie, te va consulta și o să te trimită la un medic specialist.
În mod normal când te expui la soare, pune o pălărie ușoară de paie pe cap, așa va mai ameliora din amețeli.
Nu te expune la soare în orele de vârf, hidratează-te cu lichide (apă plată), evită consumul de sare, grasimi de natura animală (untură, unt), consumă legume și fructe proaspete.
Când temperaturile sunt ridicate, cardiacii, bătrânii și copiii nu li se recomanda ieșirea afară din casă.
O alergie nu se manifestă obligatoriu prin amețeală ci prin stări mult mai violente: erupție la nivelul pielii, mâncărimi (prurit), stare de rău general / comatoasă și chiar șoc anafilactic pe fond medicamentos.
Nu este de glumit cu alergiile.
Din punctul meu de vedere nu ești alergic la razele soarelui.
Îți doresc multă sănătate.
Pa, pa.