| anonim_4396 a întrebat:

Am 4.80 eozinofile. Ce inseamna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

S-ar putea sa ai paraziti intestinali dar nu e batut in cuie. Asa cum spuneau si Brigaela si Bubu mai poate fi cauza unei alergii sau boli maligne.

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei, inseamna ca ai o alergie sau o parazitoza. Dar trebuie interpretat in context clinic si paraclinic. De exemplu: cate leucocite ai?

| bubu_7778 a răspuns:

Eozinofilele sunt celule mobile ale sangelui care sunt localizate in maduva osoasa.Valoare normala sau valorile patologice sunt date in general de laboratotul unde ti ai facut analizele deoarece fiecare aparat si reactiv se incadreaza anumite valori.La pacientii sanatosi sunt valori mici ale eozinofilelor.Devin predominante in asociere cu paraziti, boli maligne sau boli alergice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau sa te bucur, nu inseamna nimic intrucat am in fata "baremul", adica norma, si ea este de 0, 5-5. Deci concluzionam rezultatul tau se incadreaza in norma. Felicitari

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut eozinofile 9 in urma cu 2 ani (astm bronsic), si acum sunt bine mersi. Nu mi-am mai refacut analizele de atunci.

| boqdan19 a răspuns:

De asta te temi? Dar ce zici daca iti spun ca mie mi-a gasit 20. Ahh?

| Mihai_Morariu_1978 a răspuns:

Mie mi-ai iesit urmatoarele valori : leucoctie 8350/mm3, Neutrofile 51.00%,Limfocite 37.10%, Monocite 6.50%, Eozinofile 4.30 %, Bazobile 0.80%. in drept la fiecare rezultat mi -sua dat si niste valori normale, iar singura valloarea care nu m-am incadrata a fost la eozinofile 4.30% ( valoare normala 1-3). Ce mi se pare ciudat e ca pe fiecare sait se dau alte vaori normale, unii sustin ca valoarea normala nu trebuie sa fie mai mare decat 4%, altii 6%... Oare depinde si de numarul de laucocite? Este ingrijorator acel 4, 3 %?

| Elena_Tat_1961 a răspuns:

Am facut analiza boala Eozinofile 5, 7% ce inseamnahai mesaj raspuns?

| ganghel a răspuns:

Salut, am facut analize la sange si mi-au iesit eozinofilele 5. 7 ( in buletinul de analize scrie ca valorile normale sunt intre 0 si 5... iar medicul mi-a spus totusi sa fac un examen coproparazitologic. Intrebarea mea este, aceasta valoare este atat de crescuta incat sa ma tem ca as putea avea paraziti intestinali? Eu chiar ma tem!
Multumesc