| anonim_4396 a întrebat:

Am 4 masele cariate. Ok, la 2 am inteles, am doar cateva dungulite dar nu stiu cat de adanci sunt, acolo ma voi duce peste o luna. La celelalte 2 mi-e frica. Tinand cont ca sunt de lapte, nu inteleg de ce sa mi le trateze. AM MAI FOST LA MEDIC ACUM O LUNA! NU IMI MAI SPUNETI SA MERG LA DENTIST IAR!
Cat timp se scot, nu vad rostul. De exemplu am una cariata de mai mult timp dar nu ma doare deloc. e ca si cum nu o simt.
ea nu se misca de loc, dar e de lapte.
am 11 ani si imi e frica de dentist, si daca ii spun dentistului asta tata o sa faca baza de mine ca va fi si el de fata laughing
si nu am inteles faza cu anestezicul...cum procedeaza?
va rog chiar vreau sa mi le tratez! Mentionez ca am mai fost la dentist la 2 oameni si nu au zis nimic ca trebuie scoase. funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| kkkkkkkkkkkkk a răspuns:

Crede-ma ca si mie imi era foarte frica de dentist inainte sa imi fac toate cariile din gura.Nu e nimic de care sa-ti fie frica la dentist pentru ca nu doare absolut nimic.Anestezicum, adica cum iti face anestezia ca sa poata sa-ti lucreze? daca este asta o face cu acul, adica cu injectia.Te da un gel care iti amorteste gura putin, iar apoi iti face injectia in gura.Si gata! Nu e nimic rau la dentist si decat sa pierzi timpul degeaba cu frica mai bine te grabesti sa-ti faci cariile(pentru ca unii dinti nu ai sa-i mai poti salva si o sa-ti para rau)Si unii dinti de lapte sau masele nu mai cad.Si nu te baza "ca am o carie si nu ma doare" pentru ca o sa te plesneasca durerea fix cand nu te astepti.Succes!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca o carie profunda va afecta radacina si dintele definitiv va creste deformat sau deloc. Maselele de lapte nu se scot inainte sa cada ele, fiindca daca le scoti, dintii se vor deplasa si vor ocupa partial locul ramas, asa ca maseaua definitiva nu va mai avea loc si va creste stramba.