| Aihao19 a întrebat:

Am astm bronsic si am si pisica adica un motan.Cum fac sa nu ma afecteze fara sa il dau? M-am obisnuit cu el si mi-e mila de el, unde sa se duca.Cateodata mai tusesc si mai respir mai greoi de la astm.Ce pot sa fac in acest caz? Cum sa ma feresc de alergie si de efectele neplacute? Cum sa ma protejez si sa nu mai tusesc si sa respir greoi, fara sa il dau? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Ia niste suplimente cu vitamina c. Linistesc corpul in crizele astmatice,le previne. Criza apare cel mai des in timpul noptii,cand nu te odihnesti asa cum ar trebui sau cand te epuizezi psihic,fizic sau mental. Ori inveti prea mult,ori te stresezi de fel sau practici un sport care te extenueaza. In perioada asta sau, cu schimbarile astea meteo, este normal sa te afecteze mai mult ca de obicei. Pisicul ar trebui pieptanat mai des, spalat si tinut intr-un loc al sau de care sa te feresti, nu obsesiv, dar sa stai mai departe.

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Alege intre pisica si sanatatea ta. poti? Eu zic sa renunti la pisic daca chiar iti face rau, sau tine-l in alta camera unde nu stai tu.