| HelpMePlss a întrebat:

Am auzit ca carminul este un colorant natural, o substanta din gandaci care se fierbe si este folosit ca si colorant roz pentru iaurturi salamuri soia etc. Oare e adevarat?:O:-s:-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este adevarat, gandacul respectiv se numeste cosenila.

| psiholoaga a răspuns:

E adevarat, dar nu sunt fierti gandacii. Sunt uscati, apoi macinati fin si gatahappy Eu nu mananc produse ce au carmin sau gelatina la ingrediente, pentru ca gelatina e facuta, de obicei prin fierberea diverselor oase de vaca sau porc si, cum sunt vegetariana, am decis sa renunt la mars mallows si bomboane cu carmin.

| Skadred a răspuns:

Da e adevarath

| Nemesis_9263 a răspuns:

Ai auzit ca cam bine ca carminul este folosit ca colorant rozlaughing). Sincer, habar nu am dar...chiar nu m-am putut abtine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

. CARMINUL, denumit colorant natural, este extras prin "distilarea" (fierberea) unei anumite specii de gandaci. Da este adevarat, este un colorant natural, se cunoaste terapia prin insecte asa ca de ce nu si folosirea gandacilor in salamuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu insecte scuze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://209. 85. 135. 132/search? q=cache:cQIsRfJQd_AJ:...clnk&gl=ro