| cristina93 a întrebat:

Am auzit ca lamaia slabeste inima, este adevarat?thinking Mie imi place mult lamaialove struck, si mananc...cam multa whistling.De exemplu, ieri am mancat 2 lamai mari cu zaharhee hee, dar nu intotdeauna mananc 2, mai mananc si una, si jumatate... dar oare patesc ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trisha a răspuns:

Stiu ca lamaia consumata excesiv poate afecta stomacul dar legat de inima nu am auzit nimic. Daca vrei un raspuns concret si corect poti intreba un medic

15 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Lamaia are efect bactericid, antiseptic, stimuleaza leucopoeza, este tonic, cardiac, diuretic, antireumatismal si scade aciditatea gastrica.Recomandata celor ce sufera de ulcer si hiperaciditate.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Si mie imi place foarte mult lamaia love struckDar incearca sa nu mai mananci atat de multa.Lamaia are multe vitamine, dar daca mananci prea multa te v-a durea inima, pentru ca e acrawinking

| moji a răspuns:

Stefan, lamaia este chiar contraindicata persoanelor ce sufera de ulcer si hiperaciditate!
Am auzit ca se pierde din calciu, dar nu sunt prea sigura de asta. Oricum nu abuza.

| maryana5 a răspuns:

Nu e indicat sa mananci atata lamaie! ...ehh bine... tu ai putea ca esti tare dulcehee hee
dar ar fi indicat sa mananci cam 2 lamai in 5 zile sa zicem. incearca sa storci lamaia in apa...si sa bei, sau sa-ti faci o limonada!
apa diminueaza efectele acide ale lamaii
incearca sa nu mai manaci asa de multa lamaie...mai ales cu zahar! acum nu simti, dar peste ceva timp o sa inceapa sa te intepe inima straight face... asa a patit o vecina worried
sanatate happy
xoxo, mary peace sign

| danutza a răspuns:

Lamaia este fructul arborelui Citrus limon. Ea este foarte des intilnita in alimentatie, in cosmetica si in practica farmaceutica datorita diferitilor compusi chimici pe care ii contine. Lamiia reprezinta un exemplu in care granita dintre aliment si remediu este foarte putin vizibila.
Zeama de lamaie stimuleaza functionarea ficatului
Zeama de lamaie obtinuta prin stoarcere contine: acid citric (de aceea are gust acru), saruri minerale de calciu, potasiu, magneziu, cupru, fosfor, mangan si siliciu, aminoacizi si unele zaharuri, precum si vitaminele C (in cantitate mare), A si B. Acidul citric din zeama de lamiie stimuleaza functionarea ficatului, fluidificarea si drenarea vezicii biliare, mai ales in cazurile de diskinezie, de insuficiente sau de afectiuni hepatice. Vitamina C are rol antiinfectios in viroze si stari gripale, intervenind de asemenea in fenomenele de remineralizare, de combatere a anemiei, prin formarea globulelor rosii.

Zeama de lamiie mai produce urmatoarele efecte: este tonic in astenii, datorita calciului si fosforului, fluidifiant al singelui in afectiunile venoase (varice si tromboflebite) datorita vitaminei P, mareste elasticitatea vaselor de singe si are efect pozitiv in hipertensiunea arteriala, in afectiunile aparatului cardiocirculator sau la batrini si sclerotici cu depozite de colesterol pe peretii vaselor de singe (ca adjuvant). De asemenea, este eficienta in guta, artritism, previne formarea depozitelor de urati, contribuie la cresterea vitezei de metabolizare a grasimilor si prin aceasta la scaderea greutatii corporale in curele de slabire.
Previne formarea ridurilor
Sucul de lamaie albeste dintii
Sincer nu stiu ce rau ti-ar putea face happy lamaia aduce numai beneficiihee hee

| iuliana21 a răspuns:

Eu inca nu am patit nimic si manac lamaie de cativa ani bun. aproape zilnic.sunt zile in care pap si 3...si pentru moment sunt bine.

| iuliana21 a răspuns:

Eu inka nu am patit nimic si manac lamaie de cativa ani bun..aproape zilnic..sunt zile in care pap si 3...si pt moment sunt bine..

| trisha a răspuns:

Stiu ca lamaia consumata excesiv poate afecta stomacul dar legat de inima nu am auzit nimic. Daca vrei un raspuns concret si corect poti intreba un medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mult iti farami smaltul dintilor,. este un fruct foarte acid si ar trebui sa nu aiba contact cu dintii. daca iti faci citronada cel mai bine ar fi sa o bei cu paiul pentru a evita contactul direct cu dintii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost o perioada cand am baut apa plata 2 litri cu o lamaie stoarsa in ea ...toti imi spune-au ca o sa am probleme cu inima insa in perioada respectiva luam si niste pastile de slabit...sincer...mi-a fost rau dar nu tind sa cred ca mi-a fost de la lamaie...probabil erau reactiile adverse de la pastile... dar totusi intra aici http://www.sfatulmedicului.ro/consulta-medicul-online si poti vorbi cu un specialist iti recomand cu mare drag si sunt foarte promti. te pup si ai grija de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, lamaia nu slabeste inima, dimpotriva ajuta ca sangele sa nu mai fie asa vascos si prin urmare ajuta la circulatie usoara a sangelui.De asemenea ajuta la pierderea in greutate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ORICE CONSUMAT IN EXCES DAUNEAZA! Lucrul asta sigur e adevarat.cat despre lamaie... cel mai ok e ca totul sa fie consumat in cantitati moderatehappy...

| Livianananana a răspuns:

Nu cred!

| UrsuPolar a răspuns:

Am gasit un site dedicat tuturor chestiilor pe care poti sa le faci cu lamaile, e destul de interesant, cred ca o sa gasesti ceva informatii utile;)
http://www.lemonparty.com
funda?